ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Trening wytrzymałościowy – bez tajemnic o treningu cardio!

, , KOMENTARZE: 0

Trening wytrzymałościowy – wszystko bez tajemnic o treningu cardioChcesz cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i piękną sylwetką? Zacznij regularnie ćwiczyć cardio, czyli wykorzystywać potencjał treningu wytrzymałościowego! Jego celem jest m.in zwiększenie siły organizmu, poprawa funkcjonowania układu krążenia, wyrzeźbienie sylwetki, lepsza wydolność mięśnia sercowego, szybsza przemiana materii i uzyskanie lepszej zwinności!

Trening cardio – co to i dla kogo jest przeznaczony?

Ten rodzaj treningu aerobowego polega na wykonywaniu ćwiczeń siłowych ze zmienną intensywnością tak, aby pobudzić do pracy wszystkie grupy mięśni i zaangażować je w równym stopniu do wysiłku fizycznego. W ten sposób serce pracuje intensywniej i jest w wystarczająco wzmocnione, a organizm staje się zdrowszy i właściwie dotleniony. Zyskuje też więcej energii do działania, co umożliwia osiągnięcie skutecznych efektów w krótkim czasie.

Historia powstania treningu cardio w USA jest niezwykle ciekawa i zasługuje na uwagę każdego, kto poważnie myśli o treningu siłowym. Kto by pomyślał, że prekursorem treningu aerobowego będzie mężczyzna na co dzień trenujący armię sił powietrznych? Kenneth H. Cooper jest także doktorem medycyny i jako pierwszy na świecie wykorzystał ćwiczenia aerobowe do serii treningów dla swojej armii. Napisał także wiele książek na temat prawidłowego wykonywania treningu aerobowego.

Trening wytrzymałościowy z pewnością docenią kobiety, które od dłuższego czasu próbują rozpocząć skuteczne odchudzanie. To także doskonała forma przygotowania do bardziej intensywnych ćwiczeń, ale też do świadomego zadbania o układ krążenia. Dla każdego, kto pragnie poprawić swoją kondycję fizyczną i potrzebuje motywacji do wykonywania regularnych i urozmaiconych ćwiczeń fizycznych. Trening cardio nie powinien być brany pod uwagę przez osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i cierpiące na nadciśnienie tętnicze, ponieważ serce nie lubi zbyt intensywnego wysiłku. W takich sytuacjach Twój stan zdrowia może się pogorszyć.

Poznaj najważniejsze zasady treningu cardio

Podstawą w treningu cardio jest umiejętne zróżnicowanie wykonywanych ćwiczeń i jednocześnie ułożenie zdrowego i przemyślanego planu odżywiania. Tylko w ten sposób można osiągnąć długotrwałe efekty, które będą skuteczne i satysfakcjonujące. Oto kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu, kto rozpoczyna swoją przygodę z treningiem cardio!

  • Zróżnicowana dieta – Jeśli wciąż zastanawiasz się jak zacząć trening cardio, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie zawartości swojej lodówki i wyeliminować wszystkie wysoce kaloryczne produkty. Aby Twój trening cardio był skuteczny musisz zrezygnować z żywności przetworzonej, która jest źródłem pustych kalorii i negatywnie wpływa na Twoje zdrowie. Dieta powinna być uzależniona od Twojego trybu życia, a przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż 4 godziny.
  • Spożywanie odpowiednich produktów – Twój harmonogram odżywiania powinien zawierać produkty pełnoziarniste, które wyróżniają się swoimi właściwościami zdrowotnymi i są bardziej wartościowe dla organizmu. Pomagają w przyswajaniu drogocennego błonnika, który dba o poprawne funkcjonowanie jelit i jednocześnie kontroluje poziom tłuszczu wewnątrz organizmu.
  • Bogactwo witamin i minerałów, których potrzebujesz – Wspomniane produkty z pełnego przemiału są wartościowe ze względu na szereg właściwości zdrowotnych. Dostarczają Twojemu organizmowi takich składników jak kwas foliowy, niacyna, fosfor, żelazo i magnez. Chcesz wiedzieć więcej? Kwas foliowy to podstawa zdrowego układu krążenia i jego przyjmowanie jest szczególnie ważne dla kobiet w okresie ciąży, niacyna czyli witamina B3 dba o zdrowy układ nerwowy i atrakcyjną, gładką skórę. Natomiast fosfor jest odpowiedzialny za budowę zdrowych kości, a także wpływa na szybszy metabolizm.
  • Urozmaicone ćwiczenia – Jeśli chcesz, aby Twój trening cardio był skuteczny warto znać najbardziej optymalny wskaźnik intensywności ćwiczeń. Wynosi on od 65 – 85 tętna – oznacza to, że jest to najskuteczniejsza granica do spalania tkanki tłuszczowej.

Trening cardio wymaga poświęceń i wyrzeczeń w postaci zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, jeśli chcesz, aby był naprawdę wartościowy i pomógł Ci osiągnąć konkretne cele. Bez diety, zmiany własnych przyzwyczajeń i regularnych treningów nie uda Ci się schudnąć.

Zobacz również: Trening cardio w domu – wady i zalety

Dodaj komentarz