ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Rodzaje treningu siłowego

, , KOMENTARZE: 0

 Rodzaje treningu siłowegoTrening siłowy składa się z efektywnych ćwiczeń sekwencyjnych, które powtarzane regularnie i wykonywane z odpowiednim obciążeniem pomagają w walce ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Jego zadaniem jest także wzmocnienie określonych grup mięśni. Jaki rodzaj treningu siłowego wybrać dla siebie, aby zauważyć efekty? Sprawdź kilka rodzajów ćwiczeń siłowych i zacznij ćwiczyć jeszcze dzisiaj!

Trening siłowy dla początkujących

Jeśli dopiero przymierzasz się do rozpoczęcia treningów siłowych i nie wiesz, od jakich ćwiczeń siłowych warto zacząć – wybierz dla siebie coś prostego, aby na początku się nie przemęczać. W ten sposób jako osoba początkująca w treningu siłowym przyzwyczaisz swój organizm do działania i jednocześnie nie zniechęcisz się po pierwszych próbach intensywnych ćwiczeń. Pamiętaj jednak, aby przykładać szczególną uwagę do sposobu, w jaki wykonujesz wszystkie ćwiczenia siłowe i zwróć uwagę na ich dokładność oraz intensywność.

 

Trening siłowy polega na angażowaniu wszystkich grup mięśni w ramach intensywnego treningu dobranego indywidualnie do własnych możliwości treningowych. Trening obwodowy polecany jest wszystkim początkującym kulturystom, szczególnie jako przygotowanie do zawodów jako forma rozgrzewki. Regularnie uprawiany trening obwodowy pomaga w zdobyciu większej wytrzymałości ciała, a także przyczynia się do zwiększenia ogólnej wytrzymałości siłowej organizmu. Dodatkowo ma zbawienny wpływ na wydajność pracy układu krążenia i usprawnia układ oddechowy. Ze względu na swoje działanie zdrowotne jest coraz chętniej wykorzystywany także przez osoby początkujące. Jeśli zamierzasz zacząć ćwiczyć, ale miewasz trudności z prawidłowym oddychaniem podczas sesji treningowych – warto zacząć od podstaw treningu obwodowego.

Jaki jest Twój cel Twojego treningu siłowego?

Zanim na dobre rozpoczniesz trenowanie poświęć chwilę swojego czasu, aby zastanowić się nad swoim celem treningowym. Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć przez regularny trening siłowy? To właśnie od Twojego celu zależy ułożenie szczegółowego planu treningowego. Dodatkowo od niego uzależniony jest dobór odpowiedniej częstotliwości ćwiczeń, intensywności i czas trwania każdego ćwiczenia. Trening siłowy pomoże Ci zdobyć lepszą sprawność fizyczną, ułatwi wyrzeźbienie sylwetki, pozwoli na zwiększenie masy mięśniowej. Ćwicząc regularnie poprawiasz nie tylko swoją wytrzymałość siłową, ale także dbasz o skuteczne odchudzanie. Przed przystąpieniem do ćwiczeń dobrą praktyką jest ustalenie nie tylko swojego celu, ale także oczekiwanych efektów, które pomogą Ci się zmobilizować do wysiłku w trudnych momentach.

Rodzaje ćwiczeń siłowych

  • Trening siłowy (obwodowy) dedykowany jest wszystkim, którym zależy na wyszczupleniu swojej sylwetki i posiadaniu pięknego, atletycznego ciała. Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem w ramach takiego treningu będzie wchodzenie po schodach, jazda na rowerze lub sprinty. Celem treningu oporowego jest zwiększenie wytrzymałości własnego ciała adekwatnie do swoich możliwości. Ten rodzaj ćwiczeń siłowych poprawia funkcjonowanie wszystkich mięśni ciała i jednocześnie angażuje do intensywnej pracy pozostałe partie ciała.

 

  • Trening dzielony – To rodzaj treningu siłowego, którego celem jest skupienie się na zwiększeniu wytrzymałości siłowej określonej grupy mięśni w ściśle określonym czasie.Ze względu na swoją skuteczność działania jest rekomendowany przez osoby początkujące.W każdym tygodniu swojego treningu skupiają się na ćwiczeniu innej grupy mięśniowej.

 

  • Trening na masę (body building) – Polecana jest zarówno osobom początkującym w treningu siłowym oraz bardziej doświadczonym kulturystom. Jej celem jest zaangażowanie wszystkich mięśni z taką samą intensywnością po to, aby były odpowiednio przygotowane do treningu właściwego. W ten sposób mięśnie zyskują większą wytrzymałość siłową. Od innych rodzajów treningu siłowego ta metoda wyróżnia się zmienną intensywnością i wykorzystywanym oporem.

Zobacz również: Intensywność treningu siłowego

Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj treningu siłowego dla siebie – pomyśl o celach i efektach, które chcesz osiągnąć. Stwórz szczegółowy plan treningowy lub skorzystaj z pomocy profesjonalnego trenera i ćwicz pod jego okiem. To właśnie on będzie czuwał nad poprawnością wszystkich Twoich ćwiczeń i w fachowy sposób doradzi co warto ulepszyć.

Dodaj komentarz