ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Zarobki trenera personalnego – ile zarabiają certyfikowani trenerzy?

, , KOMENTARZE: 0

Każdy młody, początkujący trener marzy o kanale na youtube, sławie w amerykańskim stylu, wielu klientach a w szczególności byciu trenerem gwiazd i zarabianiu dużych pieniędzy.

Kim jest trener personalny

ile zarabia trenerZacznijmy od początku. Kim jest trener personalny? Czym się zajmuje? Na takie pytania nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Zawód trenera nie jest jednokierunkowy. Taka osoba musi być elastyczna w tym co robi oraz w tym jaką jest osobą. Na pewno musi charakteryzować się ogromną charyzmą i empatią. W jednym momencie musi być surowy i stanowczy, a w drugim łagodny i przyjemny. Zawsze powinien być Twoim kolegą, na którego możesz liczyć – oczywiście w kwestii treningowo-żywieniowej. Musi posiadać wiedzę z zakresu anatomii, fizjologi, fizjoterapii, dietetyki, endokrynologi, farmakologii, jak i psychologii. Oczywiście w miarę rozwoju swojej osoby trener ukierunkowuje swoją wiedzę, jednak o tym później.

Osoby, które zgłaszają się do trenera personalnego nie zawsze poszukują pomocy w celu redukcji tkanki tłuszczowej, budowy tkanki mięśniowej, czy pozbycia się efektów bólowych. Bardzo często są to problemy całkiem innej płaszczyzny. W niektórych przypadkach, zwykła rozmowa, jest dużo bardziej skuteczna niż 45 minut ciężkiego treningu. Problemy te mogą mieć różne podłoże, od wystąpienia rzadko występującej choroby, po stratę bliskiej osoby. Wydaje się nieprawdopodobne? Jednak prawdziwe. W tym momencie trzeba zadać sobie jeszcze raz pytanie: Kim jest trener personalny?

Dawno temu na siłowni pojęcie trenera personalnego rzadko, kiedy się pojawiało. O treningach indywidualnych mało kto słyszał i mało, kto mógł sobie na to pozwolić. Osoba pracująca na siłowni zajmowała się porządkowaniem sprzętu na siłowni, instruktażem ćwiczeń oraz obsługi maszyn. Bardzo często też sprzątała oraz miała etat na recepcji. Świat fitness ewoluował. Instruktor lub też trener zajmuje się wyjaśnieniem tego jak się powinno ćwiczyć. Jednak jego zadaniem jest rozmowa i zabawienie klienta, aby ten z kolei został jak najdłużej w klubie i kupił karnet dla siebie, i najlepiej dla całej swojej rodziny. Możliwe, że ta rodzina będzie jego potencjalnymi klientami na treningi personalne. Klub zarabia i trener zarabia. Pozyskanie nowego klienta na treningi personalne nie powinno być problemem. Problemem może być utrzymanie ich długoterminowo.

Trener musi liczyć się z tym, że zanim zacznie zarabiać pieniądze, musi w siebie zainwestować. Nie wystarczy skończyć weekendowego kursu na trenera personalnego. Dobry trener powinien stale się rozwijać i doszkalać.

Dzięki ciągłej nauce jest w stanie podejmować różne, czasem ciężkie przypadki z którymi borykają się często klienci. Innymi słowy poprzez takie działanie jest w stanie trafić do większej ilości odbiorców. Będzie w stanie pomóc w wielu płaszczyznach, czy to jest ból związany z nieodpowiednią postawą, walka z otyłością czy też osoba będzie po ciężkiej kontuzji. Osoba pragnąca zaistnieć w branży powinna mieć obszerną wiedzę na każdy temat związany ze zdrowym trybem życia, ale też dążyć do określenia swojej specjalizacji w której osiągnie poziom mistrzowski. To jest tak ja z lekarzem, który posiada ogólną wiedzę medyczną, ale jest też specjalistą w swojej dziedzinie np. Ortopedii czy dermatologii.

Wiedza trenera osobistego – kursy i szkolenia

Rodzaje treningu siłowegoObecnie jest wiele kursów na trenera personalnego, dietetycznych, treningowych i specjalistycznych. Znowu pojawia się pytanie, który kurs wybrać i dlaczego. Ceny szkoleń są zróżnicowane. Kursy trenerskie mogą trwać weekend jaki i kilka tygodni. Z reguły te trwające krócej są tańsze, ale czy wiedza zdobyta przez weekend jest porównywalna do wiedzy zdobywanej kilka tygodni? – mowa jest o szkoleniach na trenera personalnego.

Należy zwrócić uwagę na renomę szkoły. W sieci znajdziemy szkolenia online kosztujące 49.99 zł, ale są również te zagraniczne prowadzone w językach obcych.Warto zwrócić uwagę, aby kurs na trenera personalnego był prowadzony przez kilku wykładowców. W ten sposób mamy pewność, że wiedza która nam przekazują, jest potwierdzona przez źródeł. Szkolenia specjalistyczne mogą trwać kilka dni i kosztować nawet 1000 dolarów. 

Zatem – ile zarobi trener personalny? Im lepiej wykształcony jest trener, tym koszt jego usługi będzie droższy, a tym samym jego zarobek. W cenie jego usługi wliczają się studia, szkolenia, kursy, które kosztują mnóstwo pieniędzy oraz wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Branża fitness rozwija się w niesamowitym tempie, trenerzy rodzą się jak grzyby po deszczu, stąd duża rozbieżność za godzinny trening personalny – 30-200 zł/h. Trener wykształcony, posiadający szeroką wiedzę może liczyć na kilkukrotnie większe zarobki niż ktoś po weekendowym kursie trenerskim.

Rodzaj zatrudnienia trenera – własna firma, etat, zlecenia, freelancer

Kolejny aspekt to zatrudnienie. Jest kilka sposobów zatrudnienia trenera. Jednym z nich jest założenie własnej działalności, drugim jest zatrudnienie w siłowni, trzecim „tryb mieszany”. Praca na własnej działaności umożliwia nam prace w kilku siłowniach, ustalenie własnej stawki za usługę oraz godzin, w których chce się pracować. Kosztami pracy na własnej działalności są: księgowość, ZUS, podatki.  Zatrudnienie w klubie fitness, w którym mamy umowę o prace, stawia nam pewne warunki. Osoba taka zazwyczaj ma wytyczone godziny pracy jak i zysk z treningu personalnego, tj pieniądze za usługę są dzielone dla obu stron. Część idzie do klubu, część idzie do trenera. Zdarza się tak ze trener pracujący w jednym klubie, nie ma możliwości pracy w innym.

To jak będziesz chciał pracować,  zależy od Ciebie. Czy będziesz pozyskiwać klientów na własną rękę, czy podejmować klientów których oferuje nam siłownia. Dla przykładu – dla świeżo upieczonego trenera łatwiejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie się na siłowni i szukanie podopiecznych w bazie klientów siłowni, aniżeli szukanie ich samemu. Trzecia możliwość to praca w klubie oraz własna działalność, która jest praktykowana najczęściej. Najczęściej w późniejszym czasie jest to już tylko sama działalność gospodarcza.

Każdy trener pracujący na siłowni czy na własnej działalności, powinien zadbać o własną promocje i reklamę swojej osoby. Najczęściej wybieraną opcja jest założenia funpage’u na facebook’u lub prowadzenie bloga lub/i vloga. Informacje zawarte na stronie promującej trenera, powinny zdjęcia sylwetki i jego opis, osiągnięcia, skończone kursy, szkolenia, a także miejsca w których pracuje. Dodatkową opcja jest wstawianie zdjęć podopiecznych z metamorfozami jakie przeszli. To w dużym stopniu może ułatwić w znalezieniu potencjalnych klientów. Osoby promujące się w sieci publikują zdjęcia zdrowych posiłków, swoich treningów a także treningów z podopiecznymi. Jeśli nie masz własnej strony www, zawsze możesz założyć profil trenera personalnego na stronie muv.pl

Treningi indywidualne czy zajęcia grupowe?

Pracując jako trener mamy możliwość prowadzenia osób indywidualnie lub grupowo. To od nas zależy jaka formę wybierzemy lub też wybierzemy dwie opcje. Treningi indywidualne można personalnie dobrać pod wymagania podopiecznego, a treningi grupowe będą ogólnorozwojowe dla całej grupy osób.

Porady dietetyczne i plany treningowe od trenera

jak-odpowiednio-zbilansowac-diete-weganskaLudzie szukający pomocy trenerskiej często chcą wsparcia pod względem treningowym, ale również żywieniowym. Osoba pragnąca zostać trenerem musi posiadać wiedzę z zakresu dietetyki ponieważ jest to nieodłączny element prowadzenia podopiecznych. To już od trenera zależy czy będzie pogłębiał wiedzę w tej dziedzinie. Ważne jest by był w stanie dobrać odpowiednie żywienie dla klienta chcącego zgubić nadmiar kilogramów, czy też zbudować piękną muskulaturę.

Promocje suplementów lub sklepów sportowych

Wygodną opcją dodatkowego zarobku jest podpisanie umowy ze sklepami oferujących odżywki w celu promocji ich produktów. Rozpisując podopiecznemu suplementacje, możemy proponować, aby zrobił te zakupy w zaprzyjaźnionym dla danego trenera sklepie. Często dostanie za to pewnego rodzaju procent lub pakiet suplementów, które i tak musiałby kupić.

Wygląd trenera personalnego jest najważniejszy?

Kolejnym jak nie najważniejszym elementem jest wygląd trenera. Nie chodzi tu o to, aby był wysoki i przystojny, ale o to by był osobą wysportowaną, zdrowo wyglądającą, czystą, schludną. Osoby, które chcą schudnąć lub zbudować tkankę mięśniową w wielu przypadkach będą zwracały uwagę na sylwetkę trenera – rzeźbę ciała czy wielkość mięśni. Z kolei osoby, których celem jest poprawa kondycji lub rehabilitacja, zwrócą szczególną uwagę na wiedzę zdobytą w tym obszarze. Dla nich nie jest ważna wielkość bicepsa, a podejście i sukcesy w tym zakresie.

Podchodząc profesjonalnie do zawodu trenera personalnego trzeba liczyć się z tym, że nie jest to prosty zawód. Trzeba włożyć wiele pracy i czasu, aby zdobyć klienta i zaistnieć na rynku. Zarabianie większych pieniędzy, wiąże się z ciągłym inwestowaniem w siebie.

Mówiąc ostatecznie o tym ile zarobi trener personalny – dla początkującego będzie to zatrudnienie w klubie sportowym na etacie za krajową stawkę minimalną + zysk za kilka swoich treningów indywidualnych, czyli łącznie 2000 zł. Dla trenera, który zbuduje swój autorytet i rozpoznawalność będzie to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie z samych treningów indywidualnych. Zakładając stawkę 100 zł za godzinę pracy z podopiecznym, 6 treningów dziennie po 5 razy w tygodniu – może to dać 12000 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz