Żyjemy w czasach, w których nadmiar stresu jest dość powszechny i tylko niebezpiecznie czyha, aby znowu dać o sobie znać. Jak się przed nim obronić? Oswoić go dzięki technikom relaksacyjnym i przejąć kontrolę nad napięciem emocjonalnym. Poznaj sztuczki, które pozwolą Ci wygrać w stresujących sytuacjach.
Trening relaksacyjny – poznaj jego korzyści
Jeśli Twoja codzienność powoduje zbyt wiele stresujących sytuacji, które są męczące to znak, że najwyższa pora na skuteczne działanie. Pomoże Ci w tym niezastąpiony trening relaksacyjny. Zanim jednak zdecydujesz się na pierwszą sesję, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej i poznać czym charakteryzują się poszczególne techniki relaksacyjne, które ułatwią Ci życie w harmonii.
Na początku możesz wybrać naturalną relaksację. Polega ona na wykorzystaniu potencjału tego, co Cię odpręża bez użycia specjalnych technik. Naturalna relaksacja opiera się na odkrywaniu sposobów, które sprawiają, że ludzki organizm jest rozluźniony. Może to być ulubiony sport, jogging po parku, regularna joga lub po prostu odpoczynek połączony z ćwiczeniem własnej wyobraźni.
Przeczytaj również: Korzyści treningu relaksacyjnego
Trening naturalnej relaksacji polega na napinaniu różnych grup mięśniowych, a następnie na ich rozluźnianiu. Najbardziej rekomendowane w naturalnej relaksacji są ćwiczenia powtarzane w poszczególnych seriach np. po trzy serie przypadające danej grupie mięśni. Istotą dobrego treningu jest zauważenie zmian zachodzących w ciele, a w szczególności zwrócenie uwagi na reakcje organizmu po rozluźnianiu mięśni. Głównymi korzyściami treningu naturalnego jest uzyskanie kontroli emocjonalnej nad własnym ciałem, pokonanie stresu w nerwowych sytuacjach, a także uzyskanie bardziej wydajnego układu nerwowego.
Uzupełnieniem naturalnej relaksacji mogą być ćwiczenia fizyczne, wykonywane po treningu lub przed jego rozpoczęciem, których zaletą jest uzyskanie energii wewnętrznej, odprężenie, poprawa pracy układu hormonalnego, pobudzenie krążenia krwi oraz zniwelowanie wszelkich napięć mięśniowych.
Inne metody relaksacyjne przydatne w walce ze stresem
W skutecznym pokonaniu napięcia mięśniowego i zwalczenia stresu jest nauka rozpoznawania rozluźnienia poszczególnych grup mięśniowych i regularność takich sesji. Im bardziej zaangażujesz się w takie treningi, tym więcej nauczysz się w jaki sposób rozluźniać mięśnie, aby po sesji terapeutycznej czuć przyjemność.
Bardzo istotna jest nauka miarowego oddychania tak, aby wykorzystać tą wiedzę nie tylko podczas indywidualnych sesji terapeutycznych, ale również podczas aktywności fizycznej. Sztuka prawidłowego oddychania polega na wdychaniu powietrza nosem, a wydychaniu ustami.
Aby się zrelaksować możemy też sięgnąć po inne techniki takie jak np. technikę Alexandra. Polega ona na uzyskaniu równowagi psychofizycznej organizmu, czyli eliminacji złych nawyków, które mają niekorzystne oddziaływanie. Polega ona na obiektywnej nauce reakcji swojego ciała, a także świadomym wybieraniu sposobów relaksacyjnych zgodnych z naszymi wewnętrznymi przekonaniami.
Przeczytaj również: Cała prawda o… jodze!
Kolejną równie popularną metodą jest metoda Dennisona skupiająca się na kinezjologii edukacyjnej. Polega ona na wykorzystaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć do ćwiczeń ruchowych, które go pobudzają i oddziaływaniu na system nerwowy. Potocznie ta terapia znana jest jako Gimnastyka Mózgu.
Oprócz wspomnianych metod wykorzystuje się również potencjał współczesnej medytacji i wizualizacji. Aby skorzystać z pierwszej techniki wystarczy usiąść wygodnie na krześle, wyprostować plecy, oprzeć dłonie na górnej części ud i zwrócić uwagę na sposób w jaki przebiega proces oddychania. Podczas takiej próby relaksacji należy pamiętać o miarowym oddychaniu i o tym, aby wdech był krótszy niż wydech oraz o przerwach, które są bardzo ważne w tym treningu. Metoda wizualizacji polega głównie na sile wyobrażeń i jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla mózgu. Możemy kupić gotowe ćwiczenia wizualizacyjne lub stworzyć własne, aby zrelaksować się w otoczeniu, które stworzymy w umyśle.
Przeczytaj również: Trening cardio dla początkujących – rekomendacje