ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Korzyści treningu relaksacyjnego

, , KOMENTARZE: 0

trening relaksacyjny - spacerW dobie współczesnego pędu zapominamy o tym, jak ważny jest prawidłowo wykonany trening relaksacyjny, który będzie efektywny na tyle, że szybko docenimy go w naszym życiu. Wystarczy tylko kilka chwil dziennie, aby poczuć się lepiej, pokonać stres i jednocześnie oczyścić swój umysł. Poznaj korzyści wynikające z regularnego treningu relaksacyjnego i wprowadź go na stałe do swojej codzienności.

Co to jest trening relaksacyjny?

W ujęciu współczesnym relaksacja jest bardzo szeroko rozumiana i uprawiana. Możemy zdecydować się na długi spacer, aby odetchnąć po ciężkim dniu i zapomnieć o stresie. Inną alternatywą jest uprawianie ulubionego sportu, aby zapomnieć o troskach dnia codziennego i oczyścić swoje ciało. Joga również jest świetnym pomysłem na odprężenie ciała i codzienny rytuał relaksacyjny. Każdy z nas relaksuje się zupełnie inaczej, dlatego warto sięgnąć po proste metody treningu relaksacyjnego, które pozwolą na osiągnięcie harmonii w codziennym życiu i poznać jego zalety.

Treningi relaksacji opierają się głównie na rozluźnieniu mięśni. W relaksacji istnieje specjalna metoda, która sprzyja nauce prawidłowego napinania i rozluźniania mięśni znana jako trening Jacobsona.

Wyróżniamy dwa rodzaje treningu relaksacyjnego w metodzie Jacobsona:

  • relaksację stopniową, obejmującą naukę napinania tylko wybranych mięśni
  • relaksację zróżnicowaną, która skupia się na napinaniu szczególnych grup mięśni w momencie, gdy inne pozostają rozluźnione.

Techniki treningu relaksacyjnego pomagają w kontrolowaniu swojego stanu emocjonalnego podczas terapii i w skuteczny sposób umożliwiają pozbycie się niepotrzebnego napięcia.

Przeczytaj również: Cała prawda o… jodze!

Jak przygotować się do treningu relaksacyjnego?

Na początku bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do treningu relaksacyjnego, czyli pozbycie się wszystkich rzeczy, które mogłyby przeszkadzać podczas sesji relaksacyjnej. W dużej mierze bardzo istotna podczas treningów relaksacji jest wyobraźnia, ponieważ to właśnie od naszych wyobrażeń zależą efekty końcowe danej sesji relaksacyjnej.

Relaksacja ma na celu nie tylko rozluźnienie poszczególnych grup mięśni, ale także na ćwiczeniu miarowego oddychania i nauce spokoju, którego organizm potrzebuje, aby funkcjonować prawidłowo. Każda sesja relaksacyjna ma też właściwości terapeutyczne, które wykorzystuje się m.in. w leczeniu bezsenności, depresji, stanów lękowych, zaburzeń psychicznych oraz silnych migrenach.

Relaksację możemy przeprowadzić raz dziennie lub trzy razy dziennie (najbardziej rekomendowane). Jeśli możemy sobie na nią pozwolić w ciągu dnia – to warto to zrobić najlepiej w godzinach porannych, a jeśli nie – to tuż przed zaśnięciem, aby nazajutrz obudzić się z nową energią. Osoby zaawansowane, czyli takie, które często i regularnie uczestniczą w treningach relaksacji – mogą pozwolić sobie na relaks w dowolnym momencie i miejscu.

Przeczytaj również: Regeneracja organizmu po chorobie

Na czym polega trening relaksacyjny – poznaj korzyści relaksacji

Relaksacja dzieli się na wiele technik relaksacyjnych. Każdy człowiek może dostosować technikę do własnych potrzeb. Najpopularniejszymi metodami relaksacyjnymi są: bioenergetyczne zajęcia, trening autogenny, aromaterapia z wykorzystaniem olejków zapachowych i świec, nagrania relaksacyjne oraz hipnoza.

Pierwsza grupa, czyli techniki bioenergetyczne stworzone przez A. Lowena opierają się na poznaniu siebie tak, aby umiejętnie przejąć kontrolę nad oddychaniem i rozluźnieniem mięśni. Nie bez powodu w tej technice równie ważna jest postawa podczas treningu oraz jej właściwe utrzymanie także po zakończonej sesji. Podczas treningu niezwykle ważne są przeżywane emocje, a także zapanowanie nad nimi w odpowiedni sposób. W ten sposób możemy łatwiej poradzić sobie z problemami i łatwiej radzić sobie w stresujących momentach życiowych.

W relaksacji wykorzystuje się również ćwiczenia fizyczne, czyli trening autogenny według Schultza, który pozwala skoncentrować się na potrzebach ciała i rozluźnić je, a także pozbyć je niepotrzebnego stresu. Bardzo ważną rolę w tym treningu odgrywa kontrolowanie tętna oraz oddechu. Kontrola nad swoim stanem emocjonalnym pozwala zapanować nad własnymi lękami i zniwelować stopniowo napięcie emocjonalne podczas sesji.

Dodaj komentarz