ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Kontroluj węglowodany w swojej diecie odchudzającej

, , KOMENTARZE: 0

kontroluj-weglowodany-w-swojej-diecieKażdy z nas, gdy podejmuje decyzję o odchudzaniu miewa chwile słabości. Wtedy łatwo się poddać i zaprzepaścić jednym gestem to, co już zostało osiągnięte. Węglowodany są niezbędne w diecie, ponieważ dostarczają organizmowi energii do działania, ale kluczem do sukcesu jest zachowanie umiaru w ich przyjmowaniu, ponieważ ich nadmiar może nam zaszkodzić. Jak to zrobić, aby nauczyć się kontrolowania węglowodanów w swojej diecie?

Ograniczaj węglowodany rozsądnie

Większość osób na diecie, gdy słyszy słowo węglowodany myśli o chwili błogiej przyjemności. Zadaniem podstawowym węglowodanów jest dostarczanie określonej ilości energii do organizmu i właśnie dlatego nie należy ich całkowicie wykluczać z diety. Jednak istotnym faktem jest częstotliwość ich przyjmowania i przestrzeganie zasad swojej diety. W związku z tym tak ważne jest dzienne spożywanie kalorii. Aby mieć wszystko pod kontrolą wiele osób stara się je liczyć. Ty również możesz sobie na to pozwolić, aby stanowczo przeciwstawić się kolejnej słodkiej przekąsce zawierającej cukry proste. To one rujnują efekty diety i powodują tycie, dlatego warto mieć na uwadze, że węglowodany możemy podzielić na dwie grupy: złe i dobre.

Naucz się rozróżniać złe i dobre węglowodany, aby nie ulegać pokusom

Złe węglowodany, czyli takie, które cechują się wysokim indeksem glikemicznym spożywane w nadmiarze mogą powodować choroby układu krążenia i serca. Indeks glikemiczny danego produktu spożywczego określa ilość uwalnianej do krwiobiegu glukozy po spożyciu 50 gram danego węglowodanu w stosunku do ilości czystej glukozy, także w sytuacji spożycia 50 gram tego samego produktu. Dzięki tabelom wskazującym wartość indeksu glikemicznego można w prosty sposób przygotować dietetyczny posiłek i uniknąć kalorycznych produktów świadomie. Złe węglowodany negatywnie wpływają na zwiększenie poziomu insuliny we krwi, mogą zaburzać prawidłowe ciśnienie organizmu, a także utrudniać odchudzanie.

Do tego grona można zaliczyć produkty wysoko przetworzone, które pełne są konserwantów i sztucznych polepszaczy smaków. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przez organizm są szybko trawione i powodują nagły wzrost cukru we krwi nie dostarczając mu wystarczających składników odżywczych. Dla organizmu to tylko bodziec do magazynowania tkanki tłuszczowej, dlatego warto zachować ostrożność i rozsądek w odżywianiu. Źródła złych węglowodanów to: słodycze, alkohol, słodkie napoje (szczególnie gazowane), domowe wypieki, pierogi, dania gotowe, makarony, ryże, białe pieczywo, słodkie dżemy.

Zobacz: Cukier vs słodzik – co wybrać?

Dobre węglowodany wyróżnia niski indeks glikemiczny, dzięki czemu wiele produktów stanie się naszymi sprzymierzeńcami w walce z dodatkowymi kilogramami. Ich działanie i cel można opisać jednym zdaniem – mają dostarczać niezbędnych składników odżywczych i energii. Zastanawiasz się jakie są dobre węglowodany? Na pewno należy do nich brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron, owsianka, musli, owoce i warzywa, orzechy i niesłodzone jogurty.

Trzymaj w ryzach swoje kalorie

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w odchudzaniu zacznij od ułożenia wartościowego harmonogramu odżywiania i zaplanuj swoje posiłki. Regularne kontrolowanie przyswajanych przez organizm kalorii pomoże Ci zauważyć najczęściej popełniane błędy i stopniowo je wyeliminować. Nikt z nas nie lubi ciągłego liczenia kalorii, zastanawiania się czy przekroczyliśmy dzienny poziom i ograniczeń, ale jeśli zależy Ci na efektywnym odchudzaniu i utrzymaniu zbilansowanej diety, jest to konieczne. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy tym, jakie produkty trafiają na Twój talerz a tym, na co masz ochotę między posiłkami. Świadomość kaloryczności pewnych produktów wiele w odchudzaniu ułatwia i pozwala przestawić organizm na zdrowszy tryb życia. W ten sposób łatwiej dostosować swój harmonogram odżywiania i dostrzec szkodliwość pewnych produktów spożywczych o wysokim indeksie glikemicznym. To pozwala na bardziej świadome odżywianie i uniknięcie wielu kosztownych błędów.

Przeczytaj również: Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze!

Dodaj komentarz