ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Jak zapewnić bezpieczeństwo stawom?

, , KOMENTARZE: 0

jak-zapewnic-bezpieczenstwo-stawomKażdego dnia nasze stawy narażone są na liczne urazy, dlatego warto zapewnić im odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, aby służyły nam jak najdłużej. Jak tego dokonać? Pierwszym krokiem jest ograniczanie intensywnych ćwiczeń i nadmierne przeciążanie stawów, szczególnie w sytuacji, gdy od pewnego czasu zmagamy się z bólem.

Choroby stawów – Jak z nimi walczyć?

Schorzenia reumatyczne to coraz bardziej powszechna dolegliwość, która obejmuje nie tylko osoby starsze, ale także osoby aktywne fizycznie. Chrząstka stawowa jest niezwykle miękką tkanką, której zadaniem jest zapewnienie właściwej ochrony kościom. Pełni funkcję jako amortyzator kości. Jednak ze względu na swoją miękkość ulega zużywaniu i tarciu, przez co odczuwamy ból, ponieważ jest to sygnał, że nasze stawy przestawią prawidłowo funkcjonować. Przyczyną takiej sytuacji mogą być przebyte schorzenia autoimmunologiczne lub silne urazy w wyniku których doszło do uszkodzenia stawów. Jeśli stosujemy silne leki – ból, który odczuwamy może być następstwem farmakologii.

Zwyrodnienie stawów i sposoby na ich wzmocnienie

Zwyrodnienie stawów dawniej było kojarzone jako choroba o charakterze reumatycznym dotycząca głównie osób starszych. Przyczyną takiej choroby jest uszkodzenie chrząstki, co nie zawsze jest sygnalizowane silnym bólem. Rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo. Jednak warto regularnie wykonywać badania i nie lekceważyć bólu lub charakterystycznego zgrzytania w stawach. To wystarczający powód do odwiedzenia lekarza. Chrząstka w stawach jest naturalnym amortyzatorem, ale wraz z upływem czasu traci swoją sprężystość. Biorąc to pod uwagę, warto dbać o stawy unikając np. przeciążeń, intensywnego uprawiania sportu czy urazów. Zwyrodnienie stawów może być chorobą dziedziczoną, powodem tej choroby może być także niewłaściwe ukrwienie stawów, zaburzenia hormonalne a nawet niedoczynność tarczycy.

Zobacz: Regeneracja organizmu po chorobie

Dbaj o swoją aktywność z rozwagą

Przemyślana aktywność fizyczna z pewnością zadziała korzystnie na kondycję naszych stawów. Jednak warto pamiętać, że zbyt intensywne ćwiczenia czy nadwyrężanie ich w wyniku biegów długodystansowych może pogorszyć kondycję stawów, a nawet doprowadzić do inwalidztwa z powodu poważnie uszkodzonej chrząstki stawowej. Idealnym rozwiązaniem, które jest zalecane dla osób borykających się z problemem zwyrodnienia stawów jest jazda na rowerze. Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów nie powinny przeciążać stawów i nadmiernie obciążać swojego kręgosłupa.

Farmakologia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów można złagodzić korzystając z farmaceutyków dobieranych indywidualnie przez doświadczonego lekarza. Najczęściej korzysta się z preparatów o charakterze steroidowym, które na początku przynoszą długotrwałą ulgę, ale ich stosowanie może wiązać się z wieloma działaniami niepożądanymi. Ciekawostką farmakologiczną jest to, że na chorobę zwyrodnieniową pomagają zastrzyki zawierające kwas hialuronowy. To właśnie on znajduje się w mazi stawowej i przynosi natychmiastowe ukojenie. W ramach profilaktyki wykonuje się lekkie ćwiczenia fizycznie mające na celu pobudzenie stawów do pracy i złagodzenie odczuwalnego bólu. W Chinach na bóle stawów często stosowana jest akupunktura. Na silny ból polecane są także zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak np. krioterapia. W ostateczności rekomendowane są zaawansowane zabiegi chirurgiczne.

Jak dbać o stawy?

Umiejętne wykorzystanie sportu może wzmocnić stawy, a także przyczynić się do zmniejszenia odczuwalnego bólu. Ważne, aby nie przeciążać zbytnio stawów i decydować się na lekką formę aktywności fizycznej.  Korzystne jest również zastosowanie odpowiedniej diety, szczególnie takiej, która zawiera bardzo dużo wartościowych bioflawonoidów i witaminą C, która chroni tkankę łączną. Jeśli więc czujesz od dłuższego czasu ból stawów – zrób wszystko, co tylko możliwe, aby ich nie przeciążać i zapewnij im zdrowy i przemyślany ruch.

Dodaj komentarz