ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Jaki wpływ na odchudzanie ma sen?

, , KOMENTARZE: 0

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna podczas odchudzania jest odpowiednia ilość snu. Często takie informacje traktuje się, jako mało istotne i pomija w codziennym planie dnia, co jest błędem! Sen ma duży wpływ na wygląd naszych sylwetek, ale też na nasze zdrowie. Reguluje pracę organizmu i pozwala na efektywną regenerację. Nie powinniśmy o tym zapominać.

Hormony

Jak każdy zapewne wie, nieprawidłowe działanie hormonów potrafi skomplikować życie w wielu dziedzinach. Tak też jest w tym przypadku. Za uczucie sytości bądź głodu odpowiadają dwa hormony. Leptyna (hormon produkowany w komórkach tłuszczowych, który odpowiada za uczucie sytości) i Grelina (hormon produkowany w żołądku, wydzielany w sytuacji, kiedy żołądek jest pusty, odpowiada za uczucie głodu). Niestety w przypadku niewyspania, działania tych hormonów ulegają zaburzeniu. U osób, które mają problem ze snem notuje się znaczny spadek leptyny i wzrost greliny, co ostatecznie oznacza, że czujemy się głodni i częściej sięgamy po posiłki.

Mała ilość snu podwyższa także poziom kortyzolu. Jest to hormon , którego duży poziom w organizmie może powodować utratę tkanki mięśniowej. Oznacza to, że brak snu może doprowadzić do zmniejszenia beztłuszczowej masy ciała.

Energia

Nie jest niczym odkrywczym to, że człowiek niewyspany nie ma zbyt wiele energii. Czuje się zmęczony, ociężały i ospały. Jeśli więc na dany dzień masz zaplanowany trening, po nieprzespanej nocy z pewnością nie będzie on w pełni efektywny. Trudniej będzie Ci się do niego zmotywować, łatwiej się zmęczysz, a ćwiczenia mogą być wykonywane z mniejszą dbałością.

Zobacz: Jak zapewnić bezpieczeństwo stawom?

Samopoczucie

Brak snu negatywnie wypływa nie tylko na nasze ciała, ale też na samopoczucie. Po ciężkiej nocy zazwyczaj nie mamy dobrego samopoczucia. Łatwo nas rozdrażnić i zdenerwować. Dodatkowym minusem jest spadek motywacji i silnej woli, w takie dni łatwiej jest sięgnąć po coś słodkiego czy też zamienić zdrowy posiłek na łatwy i niezdrowy zamiennik.

Zobacz: Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

Jak przygotować się do snu

Wiemy już dlaczego sen jest tak ważny, co jednak w sytuacji, kiedy nawet jeśli bardzo chcemy zasnąć, sen nie chce przyjść? Bardzo możliwe, że jest w tym odrobina naszej winy. Często nie zwracamy uwagi na czas, w którym powinniśmy przygotować się do regeneracji, a jest to bardzo ważne, jeśli chcemy efektywnie wypocząć. Jak więc przygotować się do snu? Oto kilka wskazówek.

  1. Wywietrz pokój. Nasze sypialnie to bardzo często małe pomieszczenia, które cały dzień są zamknięte. Zanim pójdziesz spać wywietrz dokładnie pokój, a sen będzie o wiele przyjemniejszy. Nie bój się też otwierania okna zimą, kilka minut z pewnością nie wychłodzi całego domu, a Tobie będzie przyjemniej.

CIEKAWOSTKA: Optymalną temperaturą, przy której łatwiej będzie Ci się wyspać to ok. 18 stopni. Chodzi o temperaturę pomieszczenia, pod kołderką i tak będzie Ci ciepło;)

  1. Światło – Twój organizm naprawdę podziękuję Ci za kilka godzin prawdziwej ciemności. Zasłoń okna roletami albo ciemnymi zasłonami i pamiętaj o świetle sztucznym. Nie chodzi tu tylko o wyłączenie lampki nocnej. Wiele urządzeń ma teraz diody, które również mogą przeszkadzać. Spróbuj wyłączyć te mini światełka, albo ułożyć urządzenia diodami do dołu, tak by nie były one widoczne.
  2. Nie daj sobie przeszkadzać. Naprawdę nie musisz być zawsze online. Wycisz telefon, wyłącz powiadomienia w komunikatorach. To czas na Twoją regenerację i nie daj go sobie zabrać.
  3. Nie objadaj się przed snem. Ostatni posiłek powinno zjeść się ok. 2 godziny przed snem. Powinien on być lekkostrawny, tak by organizm bez problemu mógł sobie z nim poradzić. Jeśli będziesz objadać się tuż przed snem, dużo trudniej będzie Ci zasnąć.
  4. Wycisz się przed snem. Telewizor wyłącz trochę wcześniej, daj sobie czas na uspokojenie organizmu i odpoczynek dla oczu. Pamiętaj też o tym, aby nie używać telefonu tuż przed snem. Światło ekranu powoduje, że trudniej jest nam zasnąć. Odrobina relaksu przed snem, bez używania ekranów, jest tutaj wskazana.
  5. Zadbaj o swoją wygodę. Jeśli spełniasz wszystkie powyższe punkty, ale nadal rano czujesz zmęczenie, może warto pomyśleć o nowym materacu. Często to właśnie niewygodne łóżko jest powodem problemów ze snem. Materac to rzecz, w którą warto zainwestować.

Zobacz też: Trening relaksacyjny – jak opanować stres i nerwy?

Dodaj komentarz