ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Niedoczynność tarczycy a odżywianie – co jeść?

, , KOMENTARZE: 0

dieta w niedoczynności tarczycyLeczenia niedoczynności tarczycy nie należy ograniczać jedynie do zażywania tabletek z hormonami zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Odpowiednio skomponowana dieta jest w stanie znacznie poprawić Twój metabolizm, a tym samym samopoczucie, zdrowie i wygląd sylwetki. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Jod sprzymierzeńcem w walce z niedoczynnością tarczycy

Jod jest niezbędny, aby tarczyca mogła funkcjonować prawidłowo. Jest głównym składnikiem hormonów tarczycy trójodotyroniny oraz tyroksyny (T3 i T4). Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy, powinny uwzględniać w swoim jadłospisie produkty bogate w jod, czyli przede wszystkim ryby morskie i owoce morza. Najwięcej jodu w zawiera dorsz – aż 110 μg w 100 gramach. Warto sięgać także po płastugę (52 μg), łososia (44 μg), makrelę wędzoną (40 μg) i śledzie (30 μg).

Jod można znaleźć także w warzywach, owocach, zbożach i mleku, o ile zawierał się on w glebie, na której uprawiane były rośliny czy też w pożywieniu zwierząt mlecznych. Przy niedoczynności tarczycy warto wybierać do picia wody mineralne z zawartością jodu.

Żelazo, cynk i selen – minerały, których warto szukać w pożywieniu

Co prawda jod jest najważniejszy, ale nie można zapomnieć także o innych istotnych minerałach, głównie żelazie, cynku i selenie.

Żelazo jest ważny składnikiem tyreoperoksydazy (TPO) – enzymu odpowiadającego za syntezę hormonów w tarczycy. Najlepiej przyswajalne żelazo znajduje się w podrobach mięsnych (m.in. wątrobie i sercu) oraz mięczakach (m.in. małżach, ośmiornicy, ostrygach). Dobrym źródłem żelaza są także żółtka jaj kurzysz, ryby, otręby pszenne, a także niektóre warzywa (m.in. buraki, bób, zielony groszek, pietruszka, szpinak), owoce (m.in. porzeczki, maliny, poziomki, awokado) oraz nasiona lnu i pestki dyni.

Niedobór cynku zaburza wiązanie hormonu T3. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość cynku, warto uwzględnić w diecie jaja, nasiona m.in. słonecznika i lnu, fasolę, ciecierzycę, otręby pszenne, cebulę, czosnek, ostrygi, a w sezonie także grzyby.

Ostatnim, jakże ważnym minerałem biorącym udział w pracy tarczycy jest selen. Selenoproteiny odpowiadają za odjodowanie, czyli usuwanie jednej cząstki jodu z T4 na T3. Doskonałym źródłem selenu w diecie osoby z niedoczynnością tarczycy są orzechy brazylijskie oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto jednak wiedzieć, że wpływ selenu jest odczuwalny tylko, jeśli podaż jodu jest wystarczająca.

Przeczytaj również: Suplementacja dla biegaczy

Białko, błonnik, węglowodany z niskim indeksem glikemicznym i zdrowe tłuszcze niezbędne w jadłospisie

Oprócz składników mineralnych niezwykle ważne jest, aby osoba zmagająca się z niedoczynnością tarczycy spożywała produkty wysokobiałkowe. Powinny one stanowić ok. 15% spożywanych każdego dnia kalorii, czyli w granicach 80-100 gramów.

Wysoki poziom białka w diecie przyspiesza metabolizm, stymuluje hormony odpowiedzialne za spalanie tłuszczu, a tym samym jest sprzymierzeńcem w walce o zgrabną sylwetkę. Białko pomaga również zatrzymać wypadanie włosów – częstą dolegliwość w chorobach tarczycy. Białka najlepiej dostarczać do organizmu jedząc chude mięso (drób, cielęcinę), jajka kurze, ryby morskie, nabiał.

Przy zwiększonej podaży białka należy jednak pamiętać, aby dużo pić, inaczej można nabawić się kłopotów z nerkami.

Przeczytaj również: Właściwa suplementacja w diecie wysokobiałkowej

Niedoczynności tarczycy często towarzyszą problemy uwalnianiem insuliny. Dlatego w jadłospisie powinny znaleźć się węglowodany z wysokim indeksem glikemicznym, które są trawione wolno i stopniowo zasilają organizm glukozą, co zmusza do uwalniania zmagazynowanej insuliny. W spowalnianiu trawienia węglowodanów ważną rolę odgrywa błonnik. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy powinny spożywać co najmniej 25 g błonnika dziennie. Jego źródłami są głównie orzechy i ziarna, siemię lniane, jabłka, gruszki, warzywa i pieczywo pełnoziarniste. Błonnik jest także zbawienny w walce z zaparciami.

Warto również pamiętać o dobrych tłuszczach m.in. tranie, oliwie z oliwek, oleju lnianym, które pobudzają wątrobę do działania.

Czego unikać w diecie na niedoczynność tarczycy?

Wrogiem przy niedoczynności tarczycy są tzw. goitrogeny – związki, które zmniejszają stężenie jodu w organizmie, co w efekcie powoduje przerost gruczołu i powstanie tzw. wola. Goitrogeny zawarte są w warzywach powszechnie uznawanych zdrowe, takich jak kapusta, jarmuż, brukselka, brokuły, kalafior, rzepa, kalarepa, soja, a także orzeszkach ziemnych i gorczycy. Należy unikać ich w diecie, zwłaszcza w postaci surowej.

Przeczytaj również: Regeneracja organizmu po chorobie

Dodaj komentarz