Nie trudno zauważyć, że zdrowy tryb życia to obecnie bardzo mocny trend, z którego każdy próbuje czerpać pełnymi garściami, niestety często nasza wiedza na temat tego, co zdrowe nie jest zbyt duża. Do tego dochodzi wiele fałszywych informacji, którymi jesteśmy bombardowani przez producentów „zdrowej” żywności. Trudno się w tym wszystkim odnaleźć, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótką listę produktów, które tylko udają zdrowe. Na kolejnych zakupach nie dacie się już nabrać
Wydawać by się mogło, że jest to wspaniałe źródło witamin i błonnika. Owszem soki są zdrowe, ale te wyciskane w domu. W sklepach niestety nie jest już tak dobrze. Często soki w kartonach to tylko procentowy udział prawdziwych owoców, dodatkowo znajdziemy w nich regulatory kwasowości i syrop glukozowo-fruktozowy lub inne rodzaje „dosładzaczy”. Jeśli decydujesz się na sok ze sklepu, to tylko ten w 100% owocowy. Pamiętaj, żeby przed zakupem zawsze spojrzeć na etykietę.
Kolejny napój z niespodziankami. Producenci zachwalają wody smakowe, jako smaczny zamiennik zwykłej wody mineralnej, ale nie wspominają o tym, że w wodach owocowych na próżno szukać naturalnych soków, znajdziemy tam za to konserwanty i słodziki. Jeśli nie przepadasz za zwykłą wodą, przygotuj smakowy zamiennik w domu, wystarczy kilka plasterków cytryny.
Zobacz: Wody smakowe a odchudzanie – pij tylko te przygotowane w domu
Pozostajemy w temacie napojów. Izotoniki zostały stworzone dla sportowców, którzy po intensywnym treningu w łatwy sposób mogą uzupełnić nimi gospodarkę elektrolitową. Nie jest to jednak dobry wybór dla osób, które trenują raz lub dwa razy w tygodniu. Tego typu napoje zawierają sporo cukru, więc ostatecznie efekty treningów mogą być niezauważalne.
Czyli czas przejść do śniadania. Płatki to szybkie danie, które często wybieramy na śniadanie, nie zawsze jednak zwracamy uwagę na ich skład. Nie wspominamy tu już o słodkich płatkach pełnych cukru i barwników, bo wierzymy w to, że takie omijacie szerokim łukiem. Niestety mamy tu na myśli pozornie zdrowe musli i granole, które promowane są, jako fit zamienniki słodkich płatków. Niestety gotowe mieszanki kupione w sklepach często są wzbogacane słodkimi owocami kandyzowanym i jeszcze dodatkowo dosładzane. Poza tym zawierają substancje konserwujące. Miłośnikom tego typu śniadań polecamy zdrowe płatki owsiane. Są one bogate w błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, cynk i magnez. Dodając do nich świeże owoce i nasiona można stworzyć pyszny i wartościowy posiłek.
Kolejne oszustwo producentów, bo znalezienie prawdziwych owoców w tego typu produktach to nie lada wyzwanie. Z łatwością za to znaleźć w nich można substancje słodzące, konserwanty i barwniki. Tutaj znowu polecamy domowe wersje, które są naprawdę fit. Wystarczy do jogurtu naturalnego dodać ulubione owoce i zdrowa przekąska gotowa. Bez niezdrowych dodatków.
Zobacz: Co jeść aby wzmocnić swoją odporność
Niestety, ciemne nie oznacza zdrowe… Zdrowe pieczywo to te, które zostało wypieczone z pełnoziarnistej mąki (ziarna mielone razem z łuską i bielmem). Chleby wielozbożowe uważane za zdrowe, często pieczone są z mąki oczyszczonej, która nie jest już tak wartościowa. Warto też wracać uwagę na skład pieczywa, często te nazwane pełnoziarnistym na tylko niewielki procent takiej mąki w składzie. Co gorsza, idąc za trendem pieczywa ciemnego, producenci zaczęli dodawać do jasnego pieczywa różne barwniki, dzięki temu chleb wygląda na ciemny i zdrowy. Ma to zachęcić konsumentów do kupna. Pamiętaj, że nawet kupując pieczywo, warto sprawdzać etykiety.
Jeśli była mowa o pieczywie, to nie mogło tu zabraknąć także margaryny. Te często zawierają tzw. tłuszcze trans, które często spożywane mogą zwiększyć ryzyko chorób serca. Jeśli wybierasz margarynę, zwróć uwagę na to, aby nie miała w składzie tłuszczy trans. A najlepiej zrezygnuj z tego dodatku całkowicie. Chleb możesz posmarować zdrową pastą z awokado, dobrej jakości przecierem pomidorowym lub domową pastą z pestek słonecznika lub dyni.
Ulubiony przysmak nie tylko osób na diecie wegetariańskiej, ale także mięsożerców. Doskonały, jako dodatek do pieczywa lub surowych warzyw. Wykonywany jest z ciecierzycy, więc wydawać by się mogło, że nie może być niezdrowy, a jednak. Producenci bardzo często wzbogacają go o duże porcje tłuszczy i soli. Jeśli hummus to tylko domowy.
Przekąska, na którą nabiera się wielu z nas. W składzie znajdziemy zdrowe ziarna i owoce, ale też cukry i tłuszcze, a w niektórych także niezdrowy olej palmowy. Producenci kuszą pięknymi opakowaniami i hasłami reklamowymi, ale my nie damy się zwieźć. Czytajmy etykiety i wybierajmy tylko pełnowartościowe produkty.
Zobacz: Jak skutecznie usunąć cukier z diety?
Używany zamiast majonezu ma podnieść jakość posiłku i obniżyć jego kaloryczność. Wszystko się zgadza…jeśli przygotujemy go w domu. Odrobina oleju roślinnego bogatego w kwasy tłuszczowe i zdrowe przyprawy sprawi, że posiłek będzie jeszcze smaczniejszy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gotowych dressingów dostępnych w sklepach. Pełno w nich konserwantów soli i cukru, który ma wzbogacić smak. Lepiej wystrzegajmy się takich dodatków.
Zobacz też: Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze