ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

10 intrygujących ciekawostek medycznych

, , KOMENTARZE: 0

10 intrygujących ciekawostek medycznychMedycyna konwencjonalna stosowana w dawnych latach wpłynęła na popularność ziołolecznictwa. Jednak w tamtych czasach wykorzystywano także naturalną elektryczność do leczenia niektórych schorzeń i wykonywano trepanację czaszek na żywych osobach. Poznaj 10 ciekawostek medycznych, które zmienią Twoje myślenie.

Poznaj najciekawsze ciekawostki medyczne

Wykorzystywanie akupunktury w starożytnych Chinach powodowało zmniejszenie odczuwalnego bólu i poprawiało ogólny stan zdrowia. W medycynie akupunktura jest stosowana od tysięcy lat i stanowi jedną z najstarszych metod terapeutycznych służących do leczenia rozmaitych dolegliwości. W Chinach była znana już 3000 lat przed naszą erą, gdzie doceniono ją ze względu na wysoką skuteczność działania.

Akupunkturę doceniła również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i została ona potwierdzona naukowo jako sprawdzona metoda leczenia. Dziś wykorzystywana jest na całym świecie, zarówno przez lekarzy, szamanów jak i pacjentów. W Polsce za pionierów akupunktury uważa się wyjątkowego radiologa i pediatrę profesora i doktora medycznego Stanisława Kubicza i laryngologa doktora Ignacego Hereckiego. Jednak w historii polskiej akupunktury prawdziwą legendą jest profesor doktor habilitowany nauk medycznych Zbigniew Garnuszewski, który był wiceprezydentem Światowej Federacji Towarzystw Akupunktury. Co ciekawe, na Ukrainie akupunkturę określa się mianem specjalizacji lekarskiej. W ZSRR wprowadzono ją już w 1971 roku do codziennej praktyki medycznej lekarzy.

Kolejną ciekawostką jest szybkość rozprzestrzeniania się chorób, szczególnie tych przywiezionych z Ameryki przez Europejczyków. Pierwszą chorobą jaką przywieźli z Ameryki do Europy była kiła. Epidemia Kiły nastąpiła w 1494 roku w Neapolu. W tamtych latach jej objawy były zupełnie inne niż współcześnie, przebiegały gwałtowniej i szybko się rozprzestrzeniały. W tamtych czasach kiła wiązała się z dużym wskaźnikiem śmiertelności. Natomiast wirus WZW typu B jest obecnie jedną z najbardziej zakaźnych chorób świata, a w porównaniu z wirusem HIV jest 100 razy bardziej zakaźny.

Reumatoidalne zapalenie stawów to poważna dolegliwość, która obejmuje nawet 16 tysięcy przypadków zachorowań w Polsce. Mimo zaawansowanej diagnostyce i leczeniu jest to choroba nieuleczalna, ale korzystając z przemyślanych leków można złagodzić odczuwany ból. Wysoki wskaźnik zachorowań obejmuje też raka piersi. Co 8 kobieta na świecie choruje na inwazyjnego raka piersi, a w Polsce  corocznie 1200 dzieci dotyka nowotwór. Z czego 10 % to rozpoznawalny nowotwór w I stadium zaawansowania. Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych jest szczególnie ważna u osób cierpiących na problemy krążenia i choroby serca.

Udowodniono, że zmiana diety po 12 tygodniach pomaga zauważyć postępy i jest o tyle korzystna, że łatwiej uniknąć zawału serca. W dawnych latach, szczególnie w starożytności wierzono, że modlitwa ma uzdrowicielską moc. Regularna modlitwa pomaga wyzdrowieć aż 14 % osobom, natomiast stosowanie bioenergoterapii aż 22 % społeczności, dlatego warto korzystać z medycyny konwencjonalnej i docenić ziołolecznictwo. Kolejną ciekawostką jest to, że zatrucie grzybami jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Konsekwencją takiego zatrucia jest nawet śmierć, dlatego warto uważać podczas spacerów po lesie.

W szalonym pędzie codzienności często nie zauważamy problemów z układem krążenia, ale warto zdać sobie sprawę jak ważne są regularne badania. W Polsce co druga osoba umiera z powodu poważnych chorób krążenia, dlatego nie należy czekać z badaniami do momentu, aż będzie za późno.  Dieta diabetyków wymaga poświęceń i pewnych ograniczeń. Z tego powodu niemal co 5 diabetyka dotyka widmo depresji, z którą walczy przez długie lata. Na wyleczenie depresji najskuteczniejsze są silne środki farmakologiczne jednak taka metoda leczenia obejmuje tylko 5 % społeczności chorej na depresję. Kluczem do sukcesu jest regularne branie udziału w sesjach psychoterapeutycznych i wsparcie bliskich.

Dodaj komentarz