ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Street workout dla początkujących

, , KOMENTARZE: 0

Street workout dla początkującychOsiągnięcie idealnej sylwetki i wyjątkowej formy zawsze wymaga olbrzymiego poświęcenia i wkładu pracy, nie zawsze jednak wiąże się z koniecznością wykupienia karnetu na siłownię i wykorzystywania możliwości dostępnych w niej urządzeń. Tak naprawdę doskonałym miejscem do ćwiczeń jest… ulica. Miłośnicy street workoutu każdego dnia udowadniają, że tak naprawdę w treningu możemy wykorzystać niemal każdy przedmiot – barierkę, latarnię, słupek, schody czy poręcz. Te nietypowe ćwiczenia umożliwiają osiągnięcie naprawdę imponujących rezultatów – sylwetka osób zajmujących się street workoutem zmienia się w mgnieniu oka, mięśnie rosną i nabierają siły, a tkanka tłuszczowa ulega znacznej redukcji. To wszystko nic nie kosztuje i nie wymaga od nas większego poświęcenia – wystarczy wyjść z domu, odkryć nowe zastosowanie dobrze znanych sprzętów i rozpocząć treningi.

Założenia street workoutu

Street workout to więcej niż sport – to prawdziwa filozofia życia. Podczas tego treningu wykorzystujemy wyłącznie naturalne obciążenie naszego ciała. Tak naprawdę więcej nam nie potrzeba. Ćwiczenia na siłowni co prawda zwiększają siłę i objętość naszych mięśni, ale jest to wyłącznie potencjał statyczny, który nie ma dużego przełożenia na codzienne życie. Ze street workoutem jest zupełnie inaczej. Ćwicząc w ten sposób zwiększamy swoją siłę, sprawność i dynamikę. Uczymy się nie tylko ruchów, ale także nowych możliwości wykorzystania naszego ciała.

Test wstępny

Przed rozpoczęciem treningów powinniśmy przeprowadzić test wstępny. Pozwoli nam poznać stan naszej kondycji i siły mięśni oraz na bieżąco śledzić postępy. Wystarczy wykonać trzy proste ćwiczenia:

  • podciąganie
  • pompki
  • podnoszenie nóg w zwisie

Każde z nich powinniśmy wykonywać do pierwszej nieudanej próby, która zazwyczaj wiąże się z bólem w obrębie obciążanych mięśni. Liczba udanych powtórzeń pozwoli nam się zorientować w naszym potencjale i kontrolować postępy – wystarczy, że raz na tydzień lub dwa będziemy powtarzać próbę tego typu.

Ćwiczenia wstępne

Pakiet podstawowych ćwiczeń jest bardzo prosty i każdy z nas bez przeszkód może wykonywać je w domu. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na robieniu pompek. Jeżeli na początku nie dajemy rady, możemy pomóc sobie poprzez ugięcie kolan. Drugim ćwiczeniem, na którym opiera się większość technik street workoutu jest podciąganie. Ta prosta z pozoru czynność w rzeczywistości jest bardzo skomplikowana i angażuje większość partii mięśniowych. Wiele osób ma z nią problemy  – nie powinniśmy jednak się zrażać. Możemy za to pomóc sobie poprzez wykorzystanie specjalnych taśm redukujących obciążenie lub podskakiwanie. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń umożliwi nam przygotowanie organizmu do bardziej skomplikowanych technik i wyjątkowo wzmocni nasze ciało. Jeżeli czujemy się pewnie w tych podstawowych elementach, możemy zwiększyć obciążenia. Pompki na poręczach, podwyższających pozycję naszych barków, będą jeszcze lepiej wpływać na pracę mięśni klatki piersiowej i ramion. Powinniśmy także różnicować technikę podciągania – możliwość zmiany szerokości oraz rodzaju chwytu (podchwyt albo nachwyt) umożliwia ćwiczenie różnych partii mięśni. W czasie takiej domowej rozgrzewki nie powinniśmy także zapominać o mięśniach brzucha – w większości przypadków to właśnie one decydują o stabilności sylwetki i ewolucjach, które jesteśmy w stanie wykonać.

Nowe spojrzenie na miasto

Przed przystąpieniem do ćwiczeń rozejrzyjmy się wokół siebie. Praktycznie każdy przedmiot może stać się idealnym przyrządem, umożliwiającym rozbudowę naszej muskulatury i ćwiczenie wydolności. Do podstawowego treningu przyda nam się drążek zamontowany w futrynie drzwi. Trzepak umożliwi nam odkrycie zupełnie nowych ewolucji i możliwości. Przydatna może okazać się także bramka na boisku, poręcze, barierki, a także niektóre przyrządy placu zabaw. Przed przystąpieniem do ćwiczeń powinniśmy się jednak upewnić, że wszystkie elementy są bezpieczne, stabilne i przystosowane do naszej wagi.

Techniki

Przed rozpoczęciem właściwej przygody ze street workoutem powinniśmy przeanalizować dokładnie nasze cele i plany. To od nich zależeć będzie intensywność, forma i częstotliwość treningów. Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, może warto pomyśleć o ćwiczeniach cardio z elementami ćwiczeń siłowych, jeśli naszym celem jest imponująca muskulatura, większą uwagę musimy zwrócić na właściwą dietę oraz odpowiednie wykonywanie ćwiczeń siłowych. Przygoda ze street workoutem najczęściej rozpoczyna się od podciągnięć, różnego rodzaju wymyków, podciągania nóg w zwisie, przysiadów na jednej nodze, pompek na drążku lub pompek podczas stania na rękach. Opanowanie tych podstawowych ewolucji umożliwi nam przejście do bardziej skomplikowanych sekwencji, które łączą w sobie gimnastykę, akrobatykę i trening siłowy.

Dodaj komentarz