Planujesz rozpocząć ważny etap w swoim życiu i chcesz się odchudzać? Zacznij od przemyślanej i odpowiednio zbilansowanej diety, która pomoże Ci w osiągnięciu konkretnych celów. Zanim jednak się na nią zdecydujesz warto poznać najpopularniejsze mity o zbilansowanej diecie.
Zbilansowana dieta, czyli jaka?
Większość osób podobnych do Ciebie, którzy dopiero rozpoczynają walkę z dodatkowymi kilogramami i tkanką tłuszczową, zastanawia się na czym właściwie polega fenomen zbilansowanej diety. Znajomość jej fundamentów pozwoli Ci na rozsądniejsze odżywianie i bardziej świadomy dobór produktów spożywczych. Pomocne też mogą być tabelki ukazujące wartość kaloryczną pewnych produktów, czyli indeks glikemiczny. Jednak w tworzeniu jadłospisu dla siebie warto zachować zdrowy rozsądek i pewnego rodzaju dystans. Tworząc go, można inspirować się popularną piramidą żywieniową oraz wskaźnikiem kaloryczności danych grup produktów, aby dokonywać umiejętnej ich selekcji z korzyścią dla własnego zdrowia.
Jakie mity dotyczą zbilansowanej diety?
Pierwszym mitem na temat zbilansowanej diety jest przekonanie, że dobrze zbilansowana dieta powinna opierać się tylko na spożywaniu białka. Nic bardziej mylnego! Owszem, białko jest, bez cienia wątpliwości, niezbędnym budulcem naszych mięśni i dostarcza nam mnóstwo energii, ale zbilansowana dieta to przede wszystkim dieta wzbogacona różnymi rodzajami produktów. Nie możemy więc spoczywać na laurach i oczekiwać od diety opartej wyłącznie na białku natychmiastowych efektów i wysokiej skuteczności działania.
Zobacz również: Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze!
Pora na kolejny mit – numer dwa – ziemniaki są bardziej kaloryczne niż ryż i makaron i dlatego należy zrezygnować z nich w diecie. Ziemniaki są jednym z podstawowych węglowodanów, które najczęściej spożywamy. Są bogatym źródłem witaminy C i na co dzień dostarczają nam mnóstwo potasu. Jednak małym grzeszkiem, który jest dość niebezpieczny dla naszego zdrowia jest polewanie ziemniaków tłuszczem, sosem lub śmietaną. Wtedy stają się prawdziwą kaloryczną bombą, choć smakują niewinnie.
Trzecim mitem na temat zbilansowanej diety jest unikanie nabiału w postaci jajek, które przez wielu ludzi traktowane są jako produkt wysoce kaloryczny. Przeprowadzono w tym celu wiele badań, aby udowodnić, że wartość kaloryczna jednego jajka wynosi 80 kcal. Jajka składają się z mikroelementów i stanowią bogate źródło pełnowartościowego białka, dlatego nie powinniśmy rezygnować z nich w swojej diecie. Żółtko jajka to nic innego, jak cenna dla organizmu cholina i wartościowe przeciwutleniacze, które regulują pracę organizmu.
Mit numer cztery to coś idealnego dla kobiet wierzących w magię oddziaływania pewnych grup produktów na nasze zdrowie. Niektóre kobiety będąc na diecie wierzą, że stracą zbędne kilogramy jedząc ulubione sałatki, inne ograniczają się do spożywania warzyw i owoców wierząc, że w ten sposób zauważą wyraźny spadek wagi, ale nie o to tu chodzi. Takie odżywianie bez regularnej aktywności fizycznej nie będzie skuteczne. Jednak sięgając po produkty takie, jak zielona herbata czy owoce cytrusowe mamy wpływ na przyśpieszenie naszego metabolizmu.
Zobacz również: Najważniejsze zasady zbilansowanej diety
Kolejnym mitem, który należy obalić jest przekonanie, że sól morska ma więcej właściwości zdrowotnych dla organizmu od tradycyjnej soli kuchennej. Oba te rodzaje soli różni zawartość mikroelementów, smak i zapach, a także sposób powstania. Prawdą natomiast jest, że sól morska nie jest oczyszczona i zawiera znacznie więcej mikroelementów od soli kuchennej. Jednak pod względem zawartości sodu oba rodzaje soli są ze sobą porównywalne, dlatego nie można jednej z nich przypisać większych korzyści zdrowotnych.
Następny mit dotyczy spożywania dziennie 2 litrów wody. Co ciekawe nadmiar wody, jak i jej brak w organizmie jest równie niebezpieczny, dlatego nie można dopuścić do takich sytuacji. Jednak spożywanie 2,5 litra wody dziennie może spowodować hiponatremię, czyli przewodnienie organizmu. Z tego powodu powinniśmy zachować umiar w codziennym piciu wody tak, aby nie dotyczyło nas odwodnienie organizmu, ale jednocześnie abyśmy mogli uniknąć skutków ubocznych związanych z nadmiarem wody w organizmie.
Zobacz również: Jak powinna wyglądać zrównoważona dieta trenującego mężczyzny?