Odżywianie z zapaleniem tarczycy, czyli popularnej i zarazem nieco tajemniczej choroby Hashimoto nie jest łatwe.
Dowiedz się jakie zmiany wprowadzić w swoim menu, aby codzienna dieta była korzystna dla Twojego zdrowia.
Hashimoto – co to jest?
Choroba Hashimoto, gdy wypowie się ją na głos, brzmi dość tajemniczo, ale jest to schorzenie autoimmunologiczne, które polega na niszczeniu tarczycy w wyniku silnego stanu zapalnego. Prawidłowe działanie systemu autoimmunologicznego w organizmie polega na stałej ochronie przed wirusami i bakteriami. W przypadku Hashimoto dochodzi do rozregulowania pracy organizmu, czego efektem jest atakowanie własnych tkanek i narządów wewnętrznych. Wedle statystyk na chorobę Hashimoto choruje więcej kobiet niż mężczyzn, a po 60 roku życia ryzyko zachorowania wzrasta. Schorzenie rozwija się wolno i często możemy żyć nieświadomi, że nasza tarczyca zmaga się ze stanem zapalnym. Aby uniknąć błędów wynikających z niewiedzy warto regularnie wykonywać badania lekarskie i sprawdzić czy problem nas nie dotyczy.
Objawy choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto na początku przebiega bezobjawowo. Taki stan może potrwać nawet kilka lat, jeśli nie zdecydujemy się na wykonanie badań profilaktycznych i nie otrzymamy lekarskiej diagnozy. W tym czasie następuje uszkodzenie tarczycy spowodowane stanem zapalnym i w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które mogą mieć poważne skutki np. trudności z zajściem w ciążę, skąpe miesiączki, nadmierna senność, osłabienie organizmu, bóle mięśniowe, zawroty głowy, przybieranie na wadze, zaparcia, uczucie drętwienia nóg, dreszcze, depresję. Aby mieć pewność czy masz chorą tarczycę – wystarczy wykonać podstawowe badanie sprawdzające poziom TSH. Dzięki niemu możesz kontrolować przebieg choroby i monitorować skuteczność leczenia.
Dieta dla osób z Hashimoto – jak powinna wyglądać?
Podstawą w diecie dla osób chorujących na Hashimoto jest duża ilość białka, które pomaga w budowaniu silnych i zdrowych mięśni, komórek i odpowiada za łańcuch reakcji chemicznych zachodzących wewnątrz organizmu. Jednak istnieją również pewne ograniczenia, o których należy pamiętać, układając jadłospis. Osoby chore nie powinny jadać zbyt często twarogu, pić jogurtów ani spożywać mleka. Szczególnie jeśli cierpią na nietolerancję laktozy. Drugą kwestią jest to, że hormony zawarte w mleku są aktywne przez cały czas i nie giną w procesie pasteryzacji stymulując układ endokrynologiczny do pracy. Konsekwencją spożywania produktów bogatych w białko są wzdęcia i zaparcia. Dieta osób cierpiących na Hashimoto powinna być bogata w duże ilości biała i zróżnicowana na tyle, aby codzienna porcja białka była łatwo przyswajalna przez organizm.
Drugi w kolejności jest błonnik, który dba o prawidłowe funkcjonowanie jelit. U osób chorych na Hashimoto mięśnie gładkie potrzebują silnego wsparcia w codziennej pracy. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik pomaga mu w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkowo żołądek wypełnia przyjemne uczucie sytości. Błonnik ma również kolejną zaletę – im więcej go w diecie osoby chorej – tym większe prawdopodobieństwo szybszego spadku wagi (nawet 30 g w ciągu dnia!). Standardowa dawka dzienna błonnika to od 20-40 g, ale osoby z chorobą Hashimoto powinny stosować podwójną dawkę. Najwięcej błonnika kryją warzywa, owoce i ziarna zbóż, dlatego warto inwestować w produkty pełnoziarniste, ponieważ znajdziemy tam najbardziej wartościowy błonnik. W konsekwencji łatwiej o osiągnięcie lepszych efektów dla osłabionego chorobą organizmu. Dieta Hashimoto wymaga więc stosowania takich produktów jak kiełki, marchew, avocado, banany, jabłka, soczewica i migdały. W diecie warto sięgnąć też po warzywa i owoce pełne goitrogenów: brokuły, kapustę pekińską, sałatę mizuna, siemię lniane, brzoskwinie, orzeszki pinni.
Czego unikać w diecie Hashimoto?
Chorzy nie mogą sięgać po sól i produkty związane z soją. Nie należy jeść gotowych i słabych gatunkowo wędlin lub parówek. Lecytyna sojowa to składnik, na który szczególnie należy uważać stosując rozważną dietę Hashimoto. Osoba cierpiąca z powodu choroby powinna unikać produktów wysoko przetworzonych, bogatych w gluten.