ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Dlaczego picie wody w diecie jest tak ważne?

, , KOMENTARZE: 0

Ile razy słyszeliście o zbawiennych efektach regularnego picia wody w trakcie odchudzania? Kto skrupulatnie liczył szklanki, aby wyrobić „normę” do wypicia? Jednym picie wody nie sprawia żadnego problemu, ale dla innych jest to konieczność, do której muszą jakoś przywyknąć. A czy ktoś z Was zastanawiał się, dlaczego tak właściwie woda jest tak bardzo ważna? Dzisiaj przedstawimy Wam kilka argumentów. Mamy nadzieję, że znając tych kilka punktów, łatwiej będzie Wam się zmotywować do regularnego popijania zdrowych płynów.

Oczyszcza

Woda jest niezwykle cennym składnikiem naszych organizmów, ponieważ pomaga w ich oczyszczaniu. Bez niej usunięcie końcowych produktów przemiany materii byłoby niemożliwe. Woda pomaga też w usunięciu z organizmu wszelkich toksyn i nieczystości. Odpowiednie nawodnienie ma więc pozytywny wpływ na wygląd skóry, pomaga też w zwalczaniu cellulitu

Transportuje

Woda jest także niezbędna w transporcie kwasów tłuszczowych z komórek. Jeśli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, kwasy tłuszczowe nie mogą zostać przetransportowane do miejsca spalania, przez co zaczynają się odkładać.

Reguluje temperaturę

Ciało człowieka powinno mieć względnie stałą temperaturę oscylującą przy ok. 36,6 stopni Celsjusza. Jeśli ulega ona zmianie, to znak, że nasz organizm potrzebuje pomocy. Tutaj woda również odgrywa ważną rolę. Jeśli nasz organizm się przegrzewa, zaczynamy się pocić, co znaczy, że organizm zaczyna regulować poziom temperatury. Można pokusić się o stwierdzenie, że woda jest swoistym systemem chłodzącym naszych organizmów.

Poprawia wytrzymałość

Odwodnienie organizmu skutkuje pogorszeniem wydolności i wytrzymałości podczas aktywności fizycznej, co ostatecznie sprawia, że treningi wykonywane w takim stanie nie są tak bardzo skutecznie, jak w przypadku odpowiedniego nawodnienia. Kilka głównych powodów to m.in. obniżenie ciśnienia krwi, szybkie podniesienie się temperatury ciała, osłabiona zdolność mięśni do wykonywania skurczów.

Stanowi część naszych organizmów

Ciało człowieka zbudowane jest również z wody, nic więc dziwnego w tym, że należy ją regularnie uzupełniać. Jest ona obecna we wszystkich ważnych procesach życiowych, dlatego nie może jej zabraknąć.

Poprawia trawienie

Trawienie bez odpowiedniej ilości wody zostaje mocno zaburzone. Woda potrzebna jest od śliny niezbędnej do przegryzania kolejnych kęsów, przez transport pożywienia w układzie pokarmowym, po soki żołądkowe i żółć.

Sprzyja odchudzaniu

Woda to najlepszy napój dla osób na diecie. Nie zawiera cukru, ani żadnych kalorii, oczyszcza organizm, poprawia metabolizm, a do tego hamuje łaknienie. Szklanka wody wypita ok. 30 minut przed posiłkiem sprawi, że zjemy mniej. Woda to także doskonały zamiennik niezdrowych przekąsek dla osób, które dopiero zaczynają dietę. Jeśli między posiłkami czujesz mocny głód, wypij szklankę wody, to pozwoli dotrwać Ci do kolejnego, zdrowego posiłku bez podjadania.

Poprawia samopoczucie

Woda to zdrowie nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Odwodnienie organizmu może powodować zmęczenie, rozdrażnienie, a także problemy z uwagą i koncentracją. Warto więc pamiętać o wodzie także z uwagi na własne samopoczucie.

Jak pić?

Mocno liczymy na to, że znając tych kilka zalet picia wody, łatwiej będzie Wam się zmotywować do częstszego sięgania po szklankę wody. Pozostaje tylko pytanie, jak pić wodę z głową? Pamiętaj o tym, że woda powinna być obecna w Twoim organizmie cały czas, dlatego należy pić ją często w małych ilościach. Nie czekaj też na uczucie pragnienia, to pierwszy znak odwonienia! To, ile wody potrzebujesz w ciągu dnia zależy od wielu czynników, między innymi od Twojej wagi, rodzajów aktywności wykonywanych w ciągu dnia czy nawet pogody. Przeciętnie mówi się o tym, że dorosły człowiek powinien wypić ok. 2 – 3 litrów wody dziennie (lub 1,5 ml na kcal).

Zobacz też: 
Herbaty i ich rodzaje – krótki przewodnik
Sauna a utrata tkanki tłuszczowej
Yerba mate – wszystko, co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz