Cukrzyca to choroba przewlekła, która wymaga specjalnej diety i racjonalnego odżywiania ze względu na pewne zaburzenia w procesie przemiany materii i problemy z produkcją insuliny przez trzustkę. Dieta cukrzyka powinna być zrównoważona i przemyślana. Jak powinna wyglądać, aby w czasie choroby nie rezygnować nawet ze słodyczy?
Cukrzyca – poznaj zasady odżywiania
Wbrew pozorom cukrzyca jest chorobą o podłożu genetycznym, ale jej rozwojowi mogą również sprzyjać niekorzystne nawyki żywieniowe, brak ruchu a także stres. Zmieniając dotychczasowy tryb życia, a także stosując odpowiednią dietę możemy wygrać z cukrzycą i uchronić swój organizm przed konsekwencjami.
Krew, w której występuje nadmiar cukru jest bardzo niebezpieczna i może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie: wyniszcza układ nerwowy, zaburza pracę nerek, serca i wątroby, a także niekorzystnie działa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Aby tego uniknąć bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie i stworzenie urozmaiconej diety dla cukrzyka.
Kolejną, równie ważną zasadą w diecie co urozmaicenie posiłków jest umiar. Organizm chorego powinien przyjmować tylko tyle, ile potrzebuje. Jeśli zjemy więcej – możemy ryzykować to dodatkowymi kilogramami, co znacznie podwyższa koszty leków, których potrzebujemy więcej. Doskonałym rozwiązaniem jest lekarska konsultacja, podczas której zostaniemy poinformowani o maksymalnej wartości kalorycznej danego posiłku, której nie należy przekraczać.
Cukrzycy powinni codziennie kontrolować przyjmowaną ilość węglowodanów z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, cukrzyca powoduje pewne zaburzenia w procesie trawienia węglowodanów, dlatego dla dobra zdrowia ważna jest ich codzienna kontrola. Po drugie od procesu trawienia węglowodanów i ilości ich przyjmowania zależy skuteczność farmakologii.
Przeczytaj również: Niedoczynność tarczycy a odżywianie – co jeść?
Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?
Dieta cukrzyka musi być rozsądna, a osoba cierpiąca na cukrzycę powinna jadać posiłki o regularnych godzinach. Ma to znaczenie ze względu na porę przyjmowania leków i szybszy metabolizm. Chory powinien unikać pokarmów, które są obfitym źródłem tłuszczy zwierzęcych i soli. Dodatkowo nie należy spożywać alkoholu i słodyczy.
Przygotowanie posiłków dla osoby chorej na cukrzyce wymaga czasu. Należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na obróbkę termiczną. Każdy posiłek musi być przygotowany w odpowiedni sposób, aby w skuteczny sposób uniknąć nadmiaru tłuszczów. Według lekarzy maksymalny poziom węglowodanów w organizmie cukrzyka nie powinien przekraczać 400 gram na dobę u osób młodych. Jeśli chory zacznie przyjmować mniejszą ilość węglowodanów – organizm jest zdolny do ich samodzielnego wytwarzania. Ma to jednak bardzo poważne konsekwencje w postaci produkcji szkodliwych dla zdrowia związków ketonowych. To właśnie one mogą powodować śpiączkę i w konsekwencji śmierć.
Innym powodem może być również wstrzyknięcie zbyt dużej dawki insuliny. Właśnie dlatego cukrzykom zaleca się noszenie słodyczy, aby mieli je zawsze w pogotowiu na wypadek zbyt wysokiego spadku glukozy we krwi.
Jak przygotować menu dla cukrzyka?
Przyjmuje się, że dzienna dawka kalorii dla cukrzyka wynosi ok. 1500 kcal. Cukrzyk powinien przyjmować pięć posiłków dziennie. Jeśli nadal się zastanawiasz jak powinien wyglądać dzień diety cukrzyka warto zacząć od przygotowania lekkiego, ale pożywnego śniadania. To ono jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Dwie kromki chleba razowego posmarowane bardzo cienko masłem z chudą wędliną, sałatą i warzywem to bardzo dobra propozycja dla diabetyków.
Drugie śniadanie również powinno być lekkostrawne. Jeśli nie masz pomysłu – warto sięgnąć po suszone owoce, jogurt lub płatki owsiane.
Obiad powinien składać się z dwóch dań – pierwszym może być zupa, a na drugie ryba lub chude mięso z warzywami, makaron pełnoziarnisty lub ryż brązowy i warzywa gotowane na parze.
Podwieczorkiem może być sycący koktajl, a w ramach kolacji diabetykowi można zaproponować kanapkę z puszystym serkiem wiejskim.
Sprawdź również: Regeneracja organizmu po chorobie