Białko to podstawowy budulec naszych mięśni – wiedzą o tym wszyscy, nie tylko miłośnicy sportów siłowych. Właśnie dlatego zapotrzebowanie osób regularnie ćwiczących na siłowni na ten makroelement jest tak wysokie, a koncentraty i izolaty białkowe należą do jednych z najpopularniejszych suplementów diety. Osoby, którym zależy na muskulaturze i wyrzeźbionej sylwetce czasami jednak zatracają się w swojej diecie, a przyswajanie dużych ilości białka nie zawsze wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Warto zwrócić uwagę na jadłospis, dokładnie go przeanalizować i dojść do konkretnych wniosków – być może czasami warto zrezygnować z kolejnej porcji pokarmu bogatego w białko i zastąpić go czym innym?
Białko – zapotrzebowanie organizmu
Zacznijmy od faktów: nie ma najmniejszej wątpliwości, że każdy człowiek musi dostarczyć swojemu organizmowi określoną porcję białka w ciągu dnia. Szacuje się, że dorosły człowiek, nie przeciążający swojego organizmu i nie wykonujący ciężkiej pracy fizycznej, powinien przyswajać około 1 grama białka na kilogram masy ciała dziennie. Ta zależność ulega zmianie w przypadku osób aktywnych fizycznie – jeżeli podejmujemy częste treningi, absolutnym minimum staje się 1,2 grama białka na kilogram masy ciała, a zalecana ilość wzrasta do 1,7 grama na kilogram. W przypadku szczególnie intensywnych treningów na rozbudowę masy mięśniowej, sugerowane dzienne spożycie białka może wzrosnąć nawet do 2,5 grama na kilogram masy ciała. Właśnie takie plany treningowe dają najlepsze efekty i najszybciej budują nasze mięśnie. Wysokie zapotrzebowanie najczęściej zmusza nas do sięgnięcia po specjalne odżywki i zastąpienia nimi części posiłków. Zupełnie niesłusznie.
Skąd pozyskać białko
Przede wszystkim pamiętajmy, że różnego typu odżywki i suplementy to tylko dodatki do naszej diety. Powinniśmy wykorzystywać je w momencie, w którym z jakichś powodów nie możemy sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek. Wbrew pozorom nawet w przypadku zaawansowanych treningów i zapotrzebowania na poziomie 2,5 grama białka na kilogram masy ciała, bez problemów możemy je pozyskiwać opierając się wyłącznie na regularnych posiłkach. Co jeść, żeby nie musieć sięgać po shaker z izolatem białkowym, a jednocześnie prawidłowo odżywiać mięśnie?
Zobacz: Najważniejsze zasady zbilansowanej diety
Zobacz: Jak powinna wyglądać zrównoważona dieta trenującego mężczyzny?
Nadmiar białka – czym grozi
Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że nasz organizm jest w stanie przyswoić 50 g. białka w czasie jednego posiłku. Właśnie dlatego spożywanie protein należy rozłożyć na cały dzień, a suplementy wykorzystywać tylko wtedy, gdy posiłek z jakichś powodów jest ubogi w białko. Nadmierne spożycie protein wiąże się nie tylko z ich zwyczajnym marnotrawieniem – przede wszystkim wpływa ono na zaburzenia metabolizmu, które szybko mogą doprowadzić do niezwykle groźniej niewydolności nerek. Problemy z tym organem najczęściej wiążą się z nadciśnieniem tętniczym odpowiedzialnym za pojawianie się poważnych chorób serca. Duże spożycie białka może powodować także zaparcia, miażdżycę kości, alergie pokarmowe i kamicę nerkową. Dieta tego typu może wiązać się także z wieloma nieprzyjemnościami – między innymi zwiększoną potliwością i problemami żołądkowymi.