ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Bieganie dla początkujących – praktyczne porady

, , KOMENTARZE: 0

Bieganie dla początkującychChcesz zacząć biegać i czerpać z tego nie tylko efekty, ale i przyjemność? Sprawdź, z jakich rad dla początkujących skorzystać, aby przygotować ciało do intensywnego wysiłku. Poznaj wskazówki dla początkujących biegaczy, które sprawią, że Twoje treningi będą wartościowe!

Zacznij od badań, zaplanowania ćwiczeń i picia wody!

Zanim postanowisz: „Zaczynam biegać!” zdecyduj się na wizytę lekarską, aby mieć pewność, że bieganie jest dla Ciebie wskazane. Po potwierdzeniu otrzymanym od lekarza możesz przystąpić do planowania treningów biegowych. Na początek warto przygotować sobie plan treningowy. Jeśli chcesz biegać przed pójściem do pracy – bądź konsekwentny.

Aby mieć motywację do biegania ustal, co chcesz osiągnąć wykonując ten sport. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie np. 5 kilogramów w ciągu miesiąca warto pamiętać, że sama regularność treningów nie wystarczy, aby to osiągnąć. Potrzebujesz także skutecznej diety i racjonalnego odżywiania złożonego z pięciu posiłków dziennie, dostarczania organizmowi najważniejszych witamin i dbanie o gospodarkę wodną poprzez regularne picie wody.

Przeczytaj również: Jak powinna wyglądać dieta biegacza?

Jak przygotować się do treningów?

Na początek wszystko czego potrzebujesz, aby zacząć regularne treningi to dobre i wygodne buty. Aby nie żałować zakupu i mieć pewność, że wybrany model obuwia spełni nasze oczekiwania warto kupić w je w sklepie dla biegaczy. Znajomość swojego rozmiaru skraca czas spędzony w sklepie. Przyjmuje się, że buty do biegania powinny być większe o jeden rozmiar od naszego codziennego obuwia. Przy wybieraniu sportowego obuwia bardzo ważny jest również rodzaj naszej stopy, który pozwoli sprecyzować jakich butów szukamy. Odzież sportowa jest tak samo ważna jak buty, dlatego powinna być lekka i wodoodporna.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do maratonu?

Jako początkujący biegacz nie musisz od razu inwestować w kilka rodzajów odzieży – dostosuj ją do aktualnego sezonu. Jeśli planujesz rozpocząć bieganie jesienią – pomyśl o kupieniu odzieży termicznej, która zapewni Ci skuteczniejszą wentylację podczas ruchu. Aby zacząć biegać, pamiętaj o tym, że nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu.

Poznaj kilka rad dla początkujących biegaczy!

  • Zrób badania lekarskie przed wprowadzeniem biegania na stałe do swojego rytmu dnia i dowiedz się czy możesz biegać. Podstawowe badania takie jak morfologia oraz badanie poziomu cukru we krwi nie zajmie Ci zbyt dużo czasu, a dzięki temu zyskasz pewność czy możesz biegać. Badania zdrowotne wykonuj co trzy miesiące.
  • Upewnij się jaki rozmiar obuwia będzie dla Ciebie odpowiedni i na początek zainwestuj w jedną parę butów do biegania. Zwróć uwagę na to, aby były wygodne i wyprofilowane.
  • Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem – zapomnij o gadżetach. Najpierw zadbaj o wyrobienie własnej kondycji i przyzwyczajenie swojego ciała do treningów, a dopiero potem pomyśl o urozmaiceniu ćwiczeń korzystając z gadżetów.
  • Nigdy nie rezygnuj z rozgrzewki, która jest bardzo ważnym elementem treningu. Twoje mięśnie potrzebują czasu, aby przygotować się do ćwiczeń. Unikaj przetrenowania, ponieważ to prowadzi do bolesnych i długotrwałych kontuzji.
  • Dostosuj odpowiednią prędkość podczas biegania i mierz siły na zamiary. Niezależnie od tego czy masz kondycję czy dopiero chcesz ją uzyskać pamiętaj, że bieganie powinno być przyjemnością, a nie wyścigiem z czasem.
  • Aby bieganie przynosiło skuteczne efekty przede wszystkim nie należy się zniechęcać. Na początku postaw na mniejszą intensywność treningów. Dodatkową motywacją do ich wykonywania może być ustalona ilość kilometrów do pokonania, ale zachowaj złoty rozsądek.
  • Jeśli chcesz przekonać się, że bieganie może sprawiać Ci radość dobrym pomysłem jest rozpoczęcie treningu od marszobiegów. Jeśli dokładnie poznasz swoje możliwości i dostosujesz tempo – łatwiej zaczniesz treningi biegowe, które sprawią Ci dużo radości. Świetnym sposobem jest skorzystanie z metody Gallowaya. To nic innego jak połączenie biegania z marszem. Wystarczy zacząć od treningu 30-minutowego i w ciągu dnia powtórzyć go trzy razy, aby przyzwyczaić swój organizm do wysiłku i odnaleźć swoje tempo podczas treningów biegowych.
  • Regularne bieganie nie wystarczy, aby zrealizować cel. Podstawą skutecznych efektów jest odpowiednio zbilansowana dieta, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek w odżywianiu.

Przeczytaj również: Najczęstsze kontuzje biegaczy

Dodaj komentarz