To naturalne, że już w chwili rozpoczęcia odchudzania nie możesz doczekać się pierwszych efektów. Niestety, tego typu myślenie może cię zgubić. Kilogramy zrzucone za szybko, nim się obejrzysz wrócą do ciebie z powrotem. Aby ominął cię tzw. „efekt jojo”, podejdź do diety odpowiedzialnie i bez zbędnego pośpiechu.
Stwórz swój plan odchudzania!
Odchudzanie to nie wyścig, lecz długotrwały proces. Powinien być przemyślany i zaplanowany. Zanim zaczniesz się odchudzać wyznacz sobie cel, a następnie działania, jakie podejmiesz, aby go zrealizować. Ustal jak będzie wyglądała twoja dieta, jakie produkty wprowadzisz, a jakie wyeliminujesz. Możesz także udać się do dietetyka, który ułoży dietę zgodną z twoim potrzebami. Daruj sobie głodówki i restrykcyjne diety, od których aż roi się w sieci. Nie dość, że dają tylko chwilowe rezultaty (efekt jojo), to jeszcze mogą prowadzić do zakwaszenia organizmu.
Zmień swoje podejście do odchudzania. Nie koncentruj się na zrzucaniu zbędnych kilogramów, lecz na trwałej zmianie swoich nawyków żywieniowych. Tylko wówczas zyskasz pewność, że utracone kilogramy już nie powrócą. Nastaw się wewnętrznie na powolne chudnięcie oraz na sytuacja kryzysowe, w których waga ani drgnie.
Pamiętaj, że dieta nie zapewni ci stuprocentowego sukcesu, jeśli nie połączysz jej z aktywnością fizyczną. Uwzględnij w swoim planie, ile czasu możesz przeznaczyć tygodniowo na sport oraz jakie aktywności będą dla Ciebie nie tylko efektywne, ale też przyjemne.
Przeczytaj również: Budowa mięśni przy jednoczesnym odchudzaniu
10 zasad zdrowego odchudzania
Istnieje klika prostych zasad, które są bardzo pomocne w zdrowym odchudzaniu. Czasami drobne zmiany potrafią sprawić, że niechciany tłuszczyk stopniowo znika.
Nie ważne jak zapracowaną osobą jesteś, musisz planować tak posiłki, aby jeść przynajmniej 5 razy dziennie. Jeśli między posiłkami jest zbyt duży odstęp czasowy, organizm nie zużywa całej wartości energetycznej lecz robi sobie rezerwy (w postaci tkanki tłuszczowej) na okres głodu. Spożywając kilka posiłków w ciągu dnia, dasz mu sygnał, że nie musi magazynować energii na potem, ponieważ będziesz dostarczać jej na bieżąco.
Planuj, co zjesz i o której godzinie. Staraj się zachowywać mniej więcej równe odstępy między posiłkami. Ustalony z góry jadłospis nie tylko ułatwi ci zakupy spożywcze, ale też nie dopuści do sytuacji, w której sięgasz po fast food z powodu napadu głodu. Warto także przygotowywać specjalne lunch boxy do pracy – w przeciwnym razie na pewno kupisz sobie batonika lub inną niezdrową przekąskę.
To techniki, które mają za zadanie troszeczkę oszukać twój mózg, co jest pomocne zwłaszcza na początku diety. Jedząc powoli szybciej się nasycisz, a serwując potrawę na małym talerzu zjesz mniejszą porcję.
Niektórzy uważają, że nie powinno się jeść po 18.00. Jednak tak naprawdę wszystko zależy, o której kładziesz się spać. Ostatni posiłek spożyj około dwie godziny przed snem. Zadbaj także o możliwie stałe godziny zasypiania i wstawania. Wyznaczenie organizmowi stałego rytmu korzystnie wpłynie na twój metabolizm.
Wyeliminuj z diety słodycze oraz inne produkty z wysoką zawartością cukru (napoje kolorowe i typu cola, marmolady, kremy czekoladowe, dosładzane płatki śniadaniowe). Zastąp je owocami, warzywami i orzechami.
Jedz przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Pamiętaj, że ciepłe posiłki sycą na dużo dłużej.
Błonnik wspomaga pracę układu pokarmowy, oczyszcza jelita oraz wywołuje uczucie sytości. Dostarczysz go jedząc warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.
Przyjmuj około 2 litrów płynów każdego dnia. Najlepiej dzień rozpocznij od ciepłej wody z sokiem z cytryny. Dzięki temu pomożesz organizmowi oczyścić się z toksyn, a także zniwelujesz uczucie głodu.
Zastąp sól innymi przyprawami. Nie dość, że zapobiegniesz nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie, to jeszcze odkryjesz nowe smaki. Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, kardamon, chili, imbir oraz świeże zioła (majeranek, tymianek, rozmaryn, oregano, bazylia, mięta) dodatkowo wspomogą odchudzanie.
Piecz, duś, gotuj na parze, ale nie smaż. Ograniczysz w ten sposób niepotrzebny tłuszcz.
Zobacz również: Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze!