ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Najważniejsze zasady zbilansowanej diety

, , KOMENTARZE: 0

Najważniejsze zasady zbilansowanej dietyOdchudzasz się od dawna, ale czujesz, że czas na zmiany? Efekt jo-jo nie daje Ci spokoju? Sprawdź jakie są zasady odpowiedniej diety i już dziś wprowadź je w życie, aby kuracja odchudzająca była bardziej skuteczna!

Uprawiaj sport, aby dieta była skuteczna!

Jeśli oczekujesz od diety skuteczności, musisz pamiętać o tym, aby nie rezygnować z regularnej aktywności fizycznej. Wystarczy pół godziny każdego dnia, aby zapewnić swojemu ciału odpowiednią dawkę treningu i uzyskać lepszy nastrój. Odchudzanie z prowadzeniem aktywnego trybu życia pozwoli Ci na osiągnięcie upragnionych efektów. Aby jednak było to możliwe i przyjemne – Twoja dieta powinna być dokładnie przemyślana pod względem składników odżywczych i wartości energetycznych.

Prawidłowa i zdrowa dieta powinna składać się z trzech grup produktów o charakterze:

  • energetycznym (węglowodany i tłuszcze),
  • regulującym (witaminy i składniki mineralne),
  • budulcowym (kwasy tłuszczowe, białko i minerały).

Zbilansowana dieta, czyli jaka?

Pierwszą zasadą dobrze zbilansowanej diety są zróżnicowane posiłki. Oznacza to nie tylko konieczność kulinarnego eksperymentowania, ale przede wszystkim racjonalne odżywianie ze świadomością kaloryczności poszczególnych grup produktów. Każda dieta powinna składać się z produktów zbożowych, warzyw i owoców, mleka i przetworów mlecznych, różnych rodzajów mięs, jaj i ryb a także racjonalnych ilościach tłuszczu, soli i cukru.

Podczas układania jadłospisu nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych produktów. Najważniejszym zadaniem jest umiejętne rozplanowanie posiłków tak, aby dostarczyć organizmowi najwięcej wartości odżywczych mając do dyspozycji pięć grup produktów. Drugim przykazaniem odpowiednio zbilansowanej diety jest różnorodność potraw. Nie musisz rezygnować ze słodyczy, ale możesz pomyśleć o zamianie tradycyjnych, sklepowych produktów na zdrowsze i sięgnąć po te, które zawierają naturalne słodziki. Świetnie sprawdzą się produkty ze stewią, które są bezpieczniejszym rozwiązaniem dla organizmu.

Przeczytaj również: Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze!

O czym jeszcze pamiętać w zbilansowanej diecie?

Tworząc dietę i przestrzegając sumiennie jej postanowień, niezwykle ważną rolę odgrywa także ilość posiłków i ich regularność. Każdy posiłek powinien być spożywany w ciągu trzech godzin, dlatego przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie diety złożonej z czterech lub pięciu posiłków dziennie. W ten sposób unikamy nadmiaru energetycznego w organizmie, który magazynuje się w tkance tłuszczowej.

Aby tego uniknąć bardzo ważne są godziny spożywania posiłków, dlatego przyjmuje się, że przerwa nocna od jedzenia powinna trwać nie dłużej niż 14 godzin. Ustalając liczbę posiłków możesz w skuteczny sposób uniknąć podjadania między posiłkami. Warto pamiętać, że słodkie przekąski lub napoje, po które sięgamy, aby zaspokoić łaknienie wyróżnia wysoka wartość energetyczna. W związku z tym są szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ powodują nadwagę.

Aby mieć pewność, że nasza dieta jest wartościowa – warto ułożyć ją pod okiem doświadczonego dietetyka. Należy pamiętać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ dostarcza organizmowi niezbędnej energii do działania. Rezygnacja ze śniadania prowadzi do poważnych zaburzeń odżywiania i osłabia organizm, dodatkowo ryzykujemy niedożywienie mózgu.

Przeczytaj również: Co jeść po treningu?

Objawia się to nagłym spadkiem koncentracji, rozdrażnieniem, złym samopoczuciem i sennością. Udowodniono naukowo, że u osób jedzących regularnie śniadania ryzyko otyłości jest o połowę mniejsze niż w stosunku do osób które z niego rezygnują. Ma to również znaczenie pod względem wartości energetycznej niezbędnej dla organizmu. Osoby rezygnujące ze śniadań – potrzebują więcej energii i częściej sięgają po produkty pełne pustych kalorii. Jedząc śniadanie – zyskujemy więcej energii, która jest racjonalnie używana przez nasz organizm. W związku z tym ma on znacznie mniejsze potrzeby energetyczne niż żołądek osoby, która postanowiła zrezygnować ze śniadania.

Dodaj komentarz