ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Super żywność  zamiast super foods – polskie zamienniki modnych produktów

, , KOMENTARZE: 0

Dbasz o to, co jesz? Strasz się, by na Twoim talerzu znajdowały się pełnowartościowe produkty, które pozytywnie wpływają na Twój organizm? W takim razie z pewnością wiesz czym są super foods. Produkty niezwykle wartościowe, które zawierają minerały, witaminy, aminokwasy i wiele innych substancji, które pozytywnie wpływają na Twój organizm. Zastanawiające jest jednak to, dlaczego większość z nas mówiąc o super foods myśli o egzotycznych produktach, które często dostępne są w wyjątkowo wygórowanych cenach? Przecież nasze rodzime, polskie produkty również są pełnowartościowe i dużo tańsze. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem ich do diety. Poniżej znajdziesz kilka zamienników, z których warto skorzystać.

Jagody goji – żurawina

Zarówno jagody goji, jak i żurawina to mnóstwo pozytywnych składników. Jagody zawierają mnóstwo antyutleniaczy, witaminę C, żelazo, potas, cynk, poprawiają też koncentrację. Żurawina to także bogactwo antyutleniaczy, witaminy C, A i witamin z grupy B. Tak samo, jak jagody wpływa ochronnie na wątrobę, a dodatkowo zwalcza infekcje dróg moczowych. Za żurawiną zdecydowanie przemawia to, że łatwiej jest ją dostać świeżą. Jagody goji zazwyczaj trafiają do nas w formie suszonej, przez co nie są już tak wartościowe.

Nasiona chia – siemię lniane

Nasiona chia stały się ostatnio bardzo modne. Każdy chce je mieć w swojej kuchni, ale razem z popularnością rośnie też ich cena. A przecież na sklepowych pułkach można znaleźć doskonały, dużo tańszy, polski zamiennik. Siemię lniane nie odbiega jakością od nasion chia, a w niektórych aspektach nawet je przewyższa (siemię ma więcej kwasów tłuszczowych omega-3 oraz cennych przeciwutleniaczy). W obu rodzajach nasion znajdziemy cynk, witaminę E, B1, B6, błonnik, magnez, wapń i żelazo. Siemię wspomaga dodatkowo pracę układu pokarmowego, a jego regularne spożywanie poprawia kondycję włosów i paznokci.

Spirulina – natka pietruszki

Spirulina to składnik, za który sporo zapłacimy, tymczasem to nic innego, jak algi morskie, które najczęściej można kupić w formie sproszkowanej. Spirulina doceniana jest, jako bogate źródło białka oraz za działanie antyalergiczne i antywirusowe. Jest bogata w kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę C, D oraz K. Dodatkowo zawiera wiele minerałów. To także element diety, który bez problemu można zastąpić rodzimymi roślinami, takimi jak natka pietruszki, brokuły czy szpinak, które mają podobne właściwości.

Miód manuka – polski miód

Jest to rodzaj miodu pochodzącego z Nowej Zelandii i wyróżnia go to, że wytwarzany jest przez pszczoły żywiące się wyłącznie nektarem z kwiatów manuka. Jego główna zaleta to wysoki poziom właściwości przeciwbakteryjnych (wyższy niż w innych miodach), a także działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Miód manuka ma jednak jedną, dosyć istotną wadę – cenę. Pól litra tego miodu kosztuje ok. 250zł, czy nie warto więc kupować miodu polskiego, który posiada takie same właściwości? Jest dużo tańszy, więc można spożywać go regularnie, co wyrówna poziom dobroczynnych składników.

Zobacz: Co jeść aby wzmocnić swoją odporność?

Quinoa – soczewica / kasza gryczana/ kasza jaglana

Quinoa czyli komosa ryżowa to duża ilość białka, tłuszczów nienasyconych, a także witamin i błonnika. Dodatkowo normuje poziom cholesterolu i obniża poziom glukozy we krwi. Warto więc włączyć ją do swojej diety, ale należy pamiętać też o jej tańszych zamiennikach. Soczewica czy dużo tańsza kasza gryczana lub jaglana mają podobne właściwości i dostarczają nam podobnych składników, więc z nich też nie warto rezygnować.

Amla – aronia

Amla, czyli agrest indyjski to kolejny zagraniczny hit, za który trzeba sporo zapłacić. W dodatku trudno jest dostać świeże owoce, bardzo często dostępne są one w formie sproszkowanej lub suszonej. Agrest zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy ( więcej niż jagody goji), dodatkowo pomaga w zwalczaniu szkodliwych wirusów i bakterii. Ma on jednak polski odpowiednik, jakim jest niedoceniana aronia. Ona również bogata jest w przeciwutleniacze i minerały, a dodatkowo ma działanie przeciwnowotworowe, pozytywnie wpływa na wzrok, a także zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Orzechy pekan – orzechy włoskie

Orzechy pekan polecane są ze względu na dużą ilość „dobrych tłuszczów” oraz przeciwutleniaczy. Korzystnie wpływają one na serce i obniżają cholesterol. Należy pamiętać jednak, że sprowadzane są do Polski z daleka i podczas długiej drogi drogocenne tłuszcze mogą zjełczeć. Polskie orzechy mają bardzo podobne właściwości, a dodatkowo można kupić je w skorupkach, co mocno polecamy. Ich regularne spożywanie chroni przed wieloma chorobami oraz wspomaga pracę mózgu.

Aloes – ziołowe napary

Sok z aloesu polecany jest, jako napój oczyszczający organizm oraz przyspieszający metabolizm, jednak jego cena to ok. 30 zł za 500ml. Tymczasem takie same działanie można przypisać naparom ziołowym, takim jak rumianek czy pokrzywa. Polskie zioła kryją w sobie wiele pozytywnych właściwości. Warto pić je wymiennie zamiast klasycznej herbaty.

Przedstawiając tę listę zamienników nie chcemy zniechęcić Cię do testowania nowych produktów, nie chodzi o to by rezygnować  z egzotycznych super foods. Wszystko jest dla ludzi, ale pamiętaj, że w diecie najważniejsza jest równowaga, nie zamykaj się tylko na produkty zagraniczne czy tylko polskie. Testuj, próbuj i korzystaj z bogactw natury w sposób świadomy. Jesteśmy pewni, że Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny.

Dodaj komentarz