ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Kiedy sięgnąć po suplementy diety?

, , KOMENTARZE: 0

Kiedy sięgnąć po suplementy diety? Kilka słów o efektachSuplementy diety mogą być przydatne przy walce z nadwagą, ale w praktyce często nie wiemy kiedy możemy po nie sięgnąć. Na rynku znajdziemy suplementy diety w postaci witamin, składników mineralnych lub innych substancji, których celem jest uzupełnienie zbilansowanej diety. Jak je wybierać, na co zwracać uwagę i kiedy stosować?

Suplementy diety – poznaj je zanim zaczniesz stosować!

Suplementy diety to pomocnicze substancje odżywcze, które w wielu aptekach dostępne są bez recepty. Ze względu na swój charakter i określony cel działania pozwalają uzupełnić codzienną dietę, ale warto pamiętać, że spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić. Suplementy diety są skoncentrowanym źródłem składników mineralnych i witamin. Dostępne są w różnej formie: w płynie, proszku, kapsułkach lub tabletkach przeznaczonych do ustnego stosowania. Jeśli zmagasz się z kilkoma różnymi chorobami decyzję o stosowaniu suplementów diety powinieneś pozostawić lekarzowi. Bardzo ważną kwestią jest upewnienie się, że przyjmowane suplementy dietetyczne nie będą wzajemnie wykluczały się z lekami, które już stosujesz.

Kiedy sięgnąć po suplementy diety?

Odchudzając się, stosowanie suplementów dietetycznych może być dobrym rozwiązaniem, ale pod warunkiem regularnej aktywności fizycznej i dobrze zbilansowanej diety. Dostarczanie organizmowi pomocniczych składników takich jak błonnik, duże ilości białka może spowodować lepsze efekty, ale stosowanie samego suplementu dietetycznego może sprowadzić Cię na manowce. Podczas odchudzania suplementy diety mogą okazać się pomocne, jeśli będą bogate w składniki takie jak zielona herbata, mniszek lekarski czy ocet jabłkowy. Działają też pobudzająco na układ trawienny regulując jego codzienną pracę. Natomiast chrom ma działanie regulujące i doskonale dba o równowagę węglowodanową organizmu, powoduje zmniejszenie apetytu. Dodatkową wartością z jego stosowania jest mniejsza ochota na słodycze. Jeśli jesteś narażony na częste infekcje i masz słaby układ immunologiczny – potrzebujesz prawdziwej witaminowej bomby. Warto sięgnąć po słodycze i suplement diety z witaminą B6 i cynkiem. Podczas bolesnych cyklów menstruacyjnych, powracających jak bumerang bólów głowy przydatny może okazać się suplement diety z żelazem, który ustabilizuje pracę organizmu i sprawi, że szybko pozbędziesz się apatii. Dodatkową suplementację może stanowić witamina C, która ułatwia szybkie wchłanianie żelaza. Jeśli prowadzisz szybkie tempo życia, pijesz i palisz, a także często korzystasz z szybkiego jedzenia – warto odtruć organizm ze zbędnych toksyn. Suplementy diety bogate w witaminę A, C i E oraz selen Ci w tym pomogą.

Przeczytaj również: Suplementacja dla biegaczy

Suplementy diety na zwiększenie masy mięśniowej

Uprawiając sport lub stosując bardzo intensywne ćwiczenia warto sięgnąć po dodatkowe suplementy. W czasie wysiłku fizycznego poziom organizmu na antyoksydanty, magnez i żelazo wzrasta. Podobnie jak L-karnityna, odpowiedzialna za  wytrzymałość – tak ważną podczas intensywnych ćwiczeń. Izolat białka należy stosować po treningu nie więcej niż 0,5 g/kg masy ciała, najlepiej rano, a dawkę dostosować indywidualnie do swoich potrzeb. Celem tego suplementu jest uniknięcie katabolizmu, a także budowanie masy mięśniowej. Jeśli zastanawiasz się czy wybrać izolat białka czy koncentrat – warto zdecydować się na droższy suplement diety ze względu na lepszą skuteczność działania. Suplementy na masę odbudowujące glikogen i pobudzające produkcję insuliny należy stosować po treningu w dowolnej porze dnia, ale nie więcej niż 1 g/kg masy ciała. Można go przyjmować w formie koktajlu w połączeniu z izolatem białkowym. Natomiast kreatynę można stosować zarówno po jak i przed treningiem. Dobrze sprawdzi się również jako suplement diety spożywany na czczo w dni nie treningowe. Jej celem jest odżywianie mięśni, budowanie siły i regeneracja organizmu. Najlepiej spożywać ją w formie cyklów z przerwami 3-miesięcznymi. Dawka w dni treningowe nie powinna być większa niż 0,04-0,05 g/kg masy ciała przed lub po treningu i nie większa niż 0,8 – 0,01 g/kg masy działa na czczo w dni bez treningów.

Przeczytaj również: Właściwa suplementacja w diecie wysokobiałkowej

Dodaj komentarz