Trener personalny to osoba zajmująca się prowadzeniem swoich podopiecznych pod względem treningowym i żywieniowym. Jednak zagłębiając się w ten zawód możemy zauważyć, że nie jest tak prosty do wyjaśnienia jakby mogło się wydawać. Dobry trener to nie tylko nauczyciel, który wskaże jak odpowiednio wykonywać ćwiczenia, czy też dobierze odpowiedni plan żywieniowy. Musi być także dobrym psychologiem, fizjoterapeutą, a także osobą umiejącą w łatwy sposób nawiązywać kontakty z ludźmi.
Do trenerów personalnych najczęściej zgłaszają się osoby pragnące spełnić swoje marzenia dotyczące sylwetki, a także poprawić swoje zdrowie i kondycję. Z usług trenera personalnego korzysta coraz więcej osób chcących zdobyć podstawową wiedzę w zakresie ćwiczeń jak i żywieniu.
Żeby zostać trenerem personalnym – potrzebna jest niebywała pasja! Jak wiadomo, bez pasji wiele nie osiągniemy, to ona pozwala nam się stale rozwijać i podchodzić do podopiecznych z innego punktu widzenia jak tylko zarobione pieniądze. To właśnie trenerzy z pasją cieszą się największą sławą. Ich styl życia jest w stanie motywować innych do działania – o to w tym tak naprawdę chodzi. Trener personalny musi być dobrym motywatorem, szczególnie dla ludzi którzy zaczynają przygodę ze sportem czy też ze zdrowym żywieniem. Musi udowodnić i pokazać, że da się połączyć zdrowy tryb życia z codziennością, co ma wpływ na realizację, samoocenę i chęci do działania.
Oprócz pasji ważny jest rozwój osobisty. Jest wiele kursów oferujących trenerom szkolenia z różnych dziedzin. Jak wiadomo wiedza co jakiś czas się zmienia, świat fitness coraz to wypuszcza nowinki dotyczące ćwiczeń i nowych form treningowych. Ważne jest aby trener personalny aktualizował swoja wiedzę poprzez odpowiednie szkolenia i kursy. Nierzadko osoba pracująca w siłowni ukończyła studia powiązane z zawodem trenera np fizjoterapia, rehabilitacja czy tez dietetyka. Rzadko to wiedza wystarcza, dlatego kursy doszkalające są potrzebne, aby podjąć pracę trenera i zabłysnąć w świecie trenerskim.
Na rynku jest coraz więcej kursów lecz nie każdy zapewni nam odpowiednią wiedzę do podjęcia pracy w klubie sportowym. Warto przyjrzeć się wcześniej co oferują nam dane szkoły oraz wiedzieć czego nam brakuje, co lubimy i co może się przydać. To w trakcie pracy z podopiecznymi należy przykładać uwagę na ich potrzeby i pytania. Jeśli jest coś co się powtarza, a w czym nie czujemy się zbyt mocni – należy rozważyć decyzję o dodatkowych kursach i szkoleniach.
Kolejnym elementem jest wybór specjalizacji. Ktoś kto uważa, że posiada wiedzę w każdej dziedzinie, z dużą dozą prawdopodobieństwa posiada wiedzę ogólna. Może warto rozważyć tylko jedną konkretną dziedzinę i w niej się wyspecjalizować na bardzo wysokim poziomie. Zastanów się czy chcesz być trenerem od przygotowania motorycznego, czy tez trenerem kobiet w ciąży i w połogu lub nawet połączyć dwie specjalizacje i pogłębiać wiedzę tylko w tych kierunkach.
Dodatkową wiedzę można czerpać także z książek, podręczników dostępnych na rynku. Są książki, które podpowiedzą jak pozyskiwać klientów, jak zaistnieć na rynku, ale miej na uwadze, że tylko z pasji rodzą się najlepsze projekty i najlepsi sportowcy.