Zawroty głowy, uczucie mdłości, niechęć do ćwiczeń i brak motywacji – zna to każdy, kto choć raz obiecał sobie intensywne treningi na siłowni. Wiele osób po kolejnym treningu, gdy nie zauważa efektów zastanawia się: w czym tkwi problem? Ty też tak myślisz? Oto kilka wskazówek, dzięki którym utwierdzisz się w przekonaniu, że dobór intensywności treningowej do swoich możliwości pomoże Ci osiągnąć sukces zgodny z oczekiwaniami.
Jeśli dopiero przygotowujesz się do rozpoczęcia swoich treningów siłowych lub przed Tobą kolejna próba zmierzenia się z wybranymi zestawami ćwiczeń wiedz, że warto mieć określony cel treningowy. Mając go, możesz w prosty sposób przygotować harmonogram swoich ćwiczeń i zaznaczyć dni treningowe lub poprosić o pomoc doświadczonego trenera, który na pewno Ci pomoże w ułożeniu planu treningowego.
Dzięki niemu możesz decydować nad którą grupą mięśni pracujesz w danym tygodniu i jednocześnie prowadzić dziennik postępów, które będą dodatkową motywacją do wysiłku fizycznego. Trening siłowy pozwala na zwiększenie wytrzymałości mięśni, ale także wymaga dostosowania odpowiedniego ciężaru do poszczególnych serii ćwiczeń. To właśnie od intensywności treningu zależy Twój sukces.
Przeczytaj również: Trening wytrzymałościowy – cel, wydolność, interwały
Intensywność ćwiczeń – dlaczego jest taka ważna?
Intensywność treningu to innymi słowy liczba ćwiczeń i seria powtórzeń wykonywanych w określonym czasie. Jeśli chcesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty, które będą skuteczne nie wystarczą pobieżnie wykonywane ćwiczenia fizyczne z najwyższą intensywnością. Szybkość wykonywania wszystkich ruchów w ramach 30-minutowego treningu siłowego również ma ogromne znaczenie, ale tylko wtedy, gdy jest to tempo zgodne z Twoimi możliwościami fizycznymi. W związku z tym nie możesz zapominać o tym, że warto zacząć od prostszych ćwiczeń z mniejszym obciążeniem i niższą intensywnością niż ryzykować przemęczeniem, a nawet bolesnymi kontuzjami.
Jedną ze sprawdzonych metod sprawdzających intensywność wysiłku fizycznego jest kontrola czasu podczas ćwiczeń. Taka metoda skutecznie pozwala uniknąć bolesnego przetrenowania. Najważniejsze jednak jest to, aby wszystkie ćwiczenia powtarzane w ramach serii były wykonane z taką samą dokładnością. Tylko wtedy możesz zaliczyć trening siłowy do udanych.
Co warto wiedzieć o intensywności treningowej?
Intensywność treningowa to także wszystkie warunki, w których wykonywane są ćwiczenia z obciążeniem, z którego korzystamy podczas treningu. Skrócenie czasu ćwiczeń lub niedokładne wykonywanie ćwiczeń ma ogromny wpływ na efekty końcowe. W związku z tym, podczas treningu musisz zwracać szczególną uwagę na technikę swoich ćwiczeń i ich intensywność. Kluczową rolę odgrywa więc wytrzymałość ciała, a także determinacja – są to dwie główne wypadkowe, które definiują sukces każdego treningu.
Przeczytaj również: Najczęstsze kontuzje biegaczy
Jeśli zależy Ci na osiągnięciu skutecznych efektów – nie musisz zmieniać swojego planu od razu. Czasami wystarczy zwiększyć intensywność swoich ćwiczeń i potraktować to jako praktyczny nawyk. Intensywność treningów należy jednak zwiększać ostrożnie i stopniowo, szczególnie jeśli masz pewność, że to jest odpowiedni moment na taką zmianę. Jeśli planujesz ćwiczyć na siłowni jako osoba początkująca – najpierw popracuj nad zdobyciem odpowiedniej kondycji, a dopiero potem pomyśl w jaki sposób bezpiecznie możesz zwiększyć intensywność swoich treningów. Natomiast jeśli od jakiegoś czasu czujesz, że ćwiczenia Cię nudzą i potrzebujesz czegoś innego to dobry impuls do zwiększenia intensywności treningu.
Pamiętaj jednak, że im mniejsza intensywność, tym większe ryzyko, że Twoje mięśnie nie będą odpowiednio rozwinięte i przygotowane do kolejnych wyzwań. Nie możesz również dopuścić do sytuacji, gdy nagle Twoja motywacja spada, a Ty czujesz nieustanne zmęczenie wysiłkiem fizycznym. Każdy, kto decyduje się na intensywny trening fizyczny powinien znaleźć złoty środek. Dostosowuj szybkość wykonywania ćwiczeń do swoich możliwości fizycznych i jednocześnie potrzeb organizmu.