Plemię Hunzów zasłynęło na całym świecie ze względu na specyficzny tryb życia, zdrowe odżywianie a także długowieczność. Właśnie dlatego przyjmuje się, że znają oni zasadę długowieczności. Za jej tajemnicą kryje się odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Czego można nauczyć się o zdrowym stylu życia od Hunzów?
Codzienność Hunzów – bogactwo czerpane z natury
Cechą charakterystyczną dla codziennego życia Hunzów jest to, że nie korzystają oni z dóbr powszechnych takich jak transport, sklepy spożywcze, pieniądze. Żyją w dolinie słynącej z gleby bogatej w wartościowe związki mineralne w Himalajach. Ciekawostką jest to, że Hunzowie dożywają ponad 100 lat, a choroby w ich społeczności należą do rzadkości. Utrzymują się głównie z rolnictwa, ponieważ zamieszkiwane przez nich terytorium jest bogate w plony pozbawione sztucznych nawozów chemicznych. To powoduje, że codzienne odżywianie Hunzów to dieta składająca się wyłącznie z dóbr natury. Ciekawostką jest to, że w życiu codziennym tego plemienia nie ma stresu, a odpoczynek jest dla nich bezcenną wartością. Zwykle do tego celu wykorzystują przemyślane techniki relaksacyjne, których odkrycie zajęło im wiele lat. Jednak wypracowane przez nich techniki pozwalają na szybką regenerację sił.
Jak wygląda codzienne odżywianie Hunzów?
Hunzowie swoją dietę konstruowali przez długi czas i nieustannie przywiązują uwagę do jakości spożywanych produktów. Ich ogrody są pełne wartościowych produktów, które po przygotowaniu są pożywne i dostarczają im mnóstwo witamin i składników mineralnych. Podstawowymi składnikami są rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, rozmaite rodzaje zbóż i nasion, świeże mleko, przysmak Hunzów czyli lassi – znane u nas jako klarowane masło, świeże i suszone owoce takie jak morele, świeże morwy oraz owoce, które są suszone w naturalnym Słońcu. Kolejną ciekawostką dotyczącą plemienia Hunzów jest produkcja wino. Wytwarzanie wina traktują jako wyjątkowy rytuał, choć piją je głównie od święta. Hunzowie mieszają ze sobą poszczególne grupy produktów poprzez ich mielenie. Jeśli używają mąki pilnują, aby znajdowały się w niej całe ziarna ze względu na aspekty zdrowotne.
Zobacz również: Tajemnice medycyny naturalnej
Produkty w diecie Hunzów
Podstawowym składnikiem pokarmowym Hunzów jest bardzo zdrowy chleb Czapati, który zawiera pełne ziarno. Jego spożywanie ma zbawienny wpływ na rewelacyjny układ nerwowy Hunzów oraz ich ostateczną żywotność. Ciekawostką jest to, że osoby z należące do tego plemienia nigdy nie spożywają białego pieczywa. Czapati swój wyjątkowy smak zawdzięcza składnikom takim jak specjalna mąka określana mianem mąki z prosa, pszenicy, jęczmienia i gryki. Co ciekawe chleb Czapati podczas przygotowań zyskuje różne kształty, a sposób jego przygotowania obejmuje pieczenie na ruszcie lub opiekanie w ognisku. Podstawowym wyznacznikiem dobrego smaku chleba Czabati jest dokładnie zmielona mąka wraz z wartościowymi otrębami, a także dokładnie ugniecione ciasto. W kulturze Hunzów przygotowanie chleba Czapati ma bardzo ważny aspekt, dlatego sposób jego produkcji jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Czapati wraz z ciepłymi od Słońca morelami i szklanką pysznego mleka jest podstawowym posiłkiem Hunzów.
Zobacz również: Herbaty i ich rodzaje – krótki przewodnik
Według wierzeń Hunzów mleko przez nich wytwarzane jest wystarczającym i pełnowartościowym posiłkiem. Sposób jego przygotowania również jest dość specyficzny, ponieważ pierwszy etap polega na oddzieleniu śmietany od mleka. Następnie mleko musi nieco odleżeć, aby było gotowe do spożycia. Takie mleko określa się w kulturze Hunzów jako ghec, które w smaku do złudzenia przypomina polskie masło. Co ciekawe, biały ser Hunzowie wytwarzają z tego, co zostanie po produkcji mleka i to właśnie ser jako produkt wysoce nabiałowy traktują jako jeden z najważniejszych produktów w swojej diecie. Podobnym uwielbieniem jak mleko cieszą się także jogurty i maślanki. Hunzowie specjalnie je zakwaszają, aby zachowały swoją świeżość przed dłuższy czas.