Dieta pudełkowa to nie tylko moda. Zdrowy tryb życia wiąże się z koniecznością właściwego odżywiania. Pomóc może dieta pudełkowa, która ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad.
Wśród zalet klienci najczęściej wymieniają:
Niestety taka dieta obarczona jest też wieloma wadami i niewiadomymi:
Dieta pudełkowa to bez wątpienia oszczędność czasu. Nie musimy sami robić dużych zakupów. Nie musimy spędzać czasu „nad garami” przygotowując sobie posiłki. Nie musimy wychodzić do sklepu, stołówki, baru, restauracji żeby coś zjeść w trakcie dnia. Dla wielu osób, to już wystarczające powody do zakupu takiej diety.
Dla osób, które kupują dietę ze względu na problemy z sylwetką na pewno liczyć się będzie ilość kalorii i właściwy dobór składników w posiłkach. To też wpływa na oszczędność czasu, bo samemu nie trzeba pilnować wagi poszczególnych komponentów dań, jednak nie każdej firmie można w tej kwestii zaufać.
Dla osób dużo podróżujących w trakcie dnia plusem takiej diety będzie jej mobilność. Mała lodówka w aucie i można zabrać całodniowe menu ze sobą i zjeść o odpowiedniej porze niejako „po drodze”.
Są osoby, którym trudno zdecydować się na to co zjedzą w danym dniu. Dieta pudełkowa zwalnia ich z tego obowiązku.
Dieta pudełkowa zakłada spożywanie posiłków o wyznaczonych godzinach. Wprowadza to dyscyplinę spożywania posiłków, co z kolei pozytywnie powinno wpływać na systematyczność dostarczania energii dla organizmu i proces trawienia.
Podstawowym problemem jest jakość posiłków. Ma to związek z tym, że posiłki na cały dzień dostarczane są z rana lub poprzedniego dnia wieczorem. W takim wypadku jedyny sposób na ciepłe danie, to odgrzanie go w mikrofalówce lub kuchence.
Wielu klientów krytykuje również monotonię posiłków. Po jakimś czasie jadłospis po prostu się nudzi. Receptą na monotonię może być zmiana firmy, ale to też nie zawsze pomaga.
W parze z jakością często idzie cena. Dieta pudełkowa nie jest tania. Szukając jakości musimy słono zapłacić. Ceny różnią się w zależności od regionu Polski, czy wielkości miasta. Podobną dietę można zamówić w małym mieście za połowę tego co w Warszawie. Liczy się też ilość zamawianych kalorii, rodzaj posiłków (mięsne, rybne, wegetariańskie, wegańskie), rodzaj diety (klasyczna, oczyszczająca, sportowa), ilość posiłków dziennie (3 do 6), dieta na 5 lub 7 dni w tygodniu, alergie, czy dodatkowe wymagania klienta. Najtańsze diety na 5 dni można już znaleźć za 100 zł. Przeciętnie 5 dniowa dieta to wydatek rzędu 250-500 zł, a więc nie mało.
Problemem może być również skład potraw. Nie mamy kontroli z czego przyrządzane są posiłki i w jakich warunkach. Nie wiemy też z jakiej jakości produktów powstają pudełkowe potrawy. Nie jesteśmy też w stanie określić dokładnej ilości makroskładników. Informacje podawane przez firmy cateringowe często są lakoniczne i ograniczają się do nazwy potraw i ilości kalorii. I to nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością i trzeba te opisy traktować raczej informacyjnie.
Trudno też jest dostosować dietę w tańszych opcjach do dni treningowych, czy dni o zwiększonym wysiłku, przez co nagminne są przypadki podjadania. Czasami wynika to ze złej oceny zapotrzebowania na kalorie, a czasami ze źle dobranego składu posiłków. Tak czy inaczej nikt nie lubi uczucia głodu, a zdarza się to często zwłaszcza na początku diety.
Podsumowując. Dieta pudełkowa to wygodna i pomagająca w organizacji dnia forma wyżywienia. Istnieją jednak duże wątpliwości co do jej skuteczności wśród osób starających się o poprawę sylwetki czy kondycji. W takim przypadku wskazana jest konsultacja ze specjalistą dietetykiem lub trenerem personalnym.