Poradnik dla kobiet kochających fitness
Aktywność fizyczna niezależnie od naszego doświadczenia powinna być bardzo starannie przemyślana, także pod kątem tego, co jemy przed i po każdym treningu. Organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów po to, aby miał wystarczająco dużo siły podczas intensywnych ćwiczeń. Sprawdź, jak się odżywiać.
O czym pamiętać przygotowując jadłospis?
Rozpoczęcie treningu zwykle jest bardzo ekscytujące, ponieważ przy odrobinie motywacji i silnej woli jesteśmy w stanie wytrwać we własnych postanowieniach i regularnie ćwiczyć. Coraz chętniej decydujemy się na aktywność fizyczną. Jednak zastanawiamy się, co jeść, aby nie bać się dodatkowych kilogramów i dostarczyć organizmowi dokładnie tyle kalorii, ile potrzebuje, aby dać z siebie wszystko podczas ćwiczeń. Jak powinno wyglądać menu aktywnej osoby?
Dieta osoby trenującej powinna być bogata w węglowodany poste i złożone, czyli wszelkie produkty pełnoziarniste takie jak makarony, warzywa strączkowe i produkty bogate w skrobię. Warto pamiętać o tym, że węglowodany złożone są znacznie dłużej trawione przez nasz układ trawienny niż węglowodany proste. Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby posiłki spożywane po treningach były urozmaicone i bogate w białko oraz węglowodany. Zastanawiasz się czego unikać przygotowując posiłki? Przede wszystkim zrezygnuj z potraw ciężkostrawnych i produktów zawierających tłuszcze.
Zacznij od dobrego śniadania i dowiedz się, co powinno zawierać!
Na początku zanim pomyślisz o szybkim i intensywnym treningu ważne jest, aby dostarczyć organizmowi śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Bez niego organizm nie jest w stanie pracować wydajnie ani osiągnąć zamierzonych efektów.
Poranne ćwiczenia możesz rozpocząć po godzinie od zjedzenia pierwszego posiłku. Nie bez powodu istnieje przekonanie, że najlepszym śniadaniem jest pełnowartościowe białko zawierające jak najwięcej węglowodanów złożonych. Znajdziesz je w ryżu, kaszach, razowym pieczywie, mące kukurydzianej i owsiance. Za każdym razem po treningu należy jeść produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które nasz organizm bardzo łatwo przyswaja. W ten sposób efektywnie naładujesz swój organizm dodatkową energią i uzupełnisz zapasy na kolejny dzień treningowy.
Propozycje na pierwsze śniadanie dla osób ćwiczących to:
Przeczytaj również: Suplementacja dla biegaczy
Pora obiadowa – sprawdź, jak się odżywiać!
Pierwszy potreningowy posiłek jest również bardzo ważny, ponieważ nasze mięśnie po intensywnych ćwiczeniach potrzebują natychmiastowego uzupełnienia białka. Nie warto wierzyć w mity o czerpaniu energii przez organizm z tkanki tłuszczowej. Posiłek po treningu należy spożyć w ciągu godziny od zakończenia ćwiczeń, aby w pełni wykorzystać potencjał okresu anabolicznego po treningu. W przeciwnym razie organizm skorzysta z zapasów energetycznych, co w konsekwencji ma wpływ na redukcję masy mięśniowej. Tak samo z węglowodanami, których potreningowe braki należy natychmiast uzupełnić. Po intensywnym treningu zwiększa się metabolizm organizmu i w tym czasie warto sięgnąć po produkty bogate w białko. Oto kilka obiadowych propozycji:
Co zjeść przed treningiem na kolację?
Jeśli zamierzasz ćwiczyć dopiero wieczorem to doskonałą kolacją będzie lekkostrawna przekąska wzbogacona o węglowodany. Podobnie jak w przypadku śniadań i obiadów – należy wystrzegać się produktów tłuszczowych, które nie działają korzystnie na nasz organizm i mogą powodować pewne zaburzenia w procesie wchłaniania białka przez organizm. Oto kilka propozycji idealnych na kolację:
Przeczytaj również: Sekrety diety mistrzów sportu