Czy wiesz, że regularne sesje cardio pomogą Ci wzmocnić organizm, uniknąć wielu groźnych chorób naczyniowo-sercowych i sprawią, że odzyskasz energię? Trening cardio w domu czy na siłowni? Do Ciebie należy decyzja!. Poświęcenia i efektów, które przyjdą z czasem, na pewno nie będziesz żałować.
Jakie korzyści zdrowotne wyróżniają trening cardio?
Jeśli od dawna nie ćwiczysz i ciągle usprawiedliwiasz to brakiem czasu na aktywność fizyczną to znak, że pora coś ze sobą zrobić! Jeśli brakuje Ci motywacji do treningów i rezygnujesz ze sportu to musisz wiedzieć, że takie podejście ma ogromne konsekwencje zdrowotne. Brak ruchu jest niezdrowy i może przyczyniać się do powstawania wielu chorób np. chorób układu naczyniowo-sercowego, cukrzycy typu 2 a nawet powodować wzrost ciśnienia!
Trening wytrzymałościowy uprawiany regularnie przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego i jednocześnie wzmacnia odporność organizmu. Pozwala na rozsądne odchudzanie. Ta forma treningu dedykowana jest osobom, które chcą wyglądać szczupło czy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ponadto trening cardio docenią też osoby początkujące, które szukają uniwersalnego rodzaju aktywności fizycznej i chcą zyskać więcej energii na co dzień. Jeśli uważasz się za osobę początkującą warto sprawdzić trening cardio o niskiej intensywności.
Przeczytaj również: Trening cardio – najczęściej popełniane błędy
Ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły ogólnej organizmu zostały także docenione przez sportowców przygotowujących się do zawodów. Główne korzyści zdrowotne treningu tlenowego to ochrona przed zatorami, niedokrwistością mięśnia sercowego i zawałami. To jednak nie wszystko. Jeśli regularnie uprawiasz cardio i stosujesz przemyślaną dietę uzyskujesz więcej energii do działania. Trening typu cardio stosowany regularnie motywuje serce do intensywnej pracy i właśnie dlatego musisz pamiętać o zmiennej intensywności ćwiczeń. Jeśli masz określone cele treningowe, które chcesz osiągnąć wystarczy, że ułożysz swój plan treningowy i będziesz ćwiczyć stopniowo zwiększając intensywność.
Jedną z najbardziej znanych zalet treningu cardio jest walka z dodatkowymi kilogramami, czyli wspomaganie odchudzania i przyśpieszanie procesu przemiany materii. Aby jednak było to skuteczne trzeba zastosować mnóstwo wartościowych wskazówek i mieć świadomość najczęściej popełnianych błędów treningowych. Nie mniej jednak warto pamiętać, że uprawianie treningu wytrzymałościowego ma wpływ na lepszą przepustowość naczyń krwionośnych. W konsekwencji zapewnia Ci ochronę przed zawałem serca i udarem mózgu. Dodatkowo chroni przed wieloma innymi chorobami przewlekłymi takimi jak miażdżyca, nadwaga i cukrzyca. Kluczowe w tym rodzaju ćwiczeń jest utrzymanie odpowiedniego poziomu ćwiczeń w zależności do własnej wydolności organizmu.
Zobacz również: 10 sposobów na skuteczny trening cardio
Trening wytrzymałościowy uprawiany regularnie pomoże Ci uzyskać szczuplejszą sylwetkę, przyśpieszy metabolizm, dostarczy energii, a także dotleni organizm. W związku z tym tak ważna jest regularna i przemyślana aktywność fizyczna, której nie można lekceważyć. Nie można z niej rezygnować nawet wtedy, gdy efektów nie widać po kilku miesiącach. Pamiętaj, że jeśli ćwiczysz, a efektów wciąż nie widać najprawdopodobniej przyczyną jest niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń, brak systematyczności i niedopasowane obciążenie do Twoich możliwości siłowych. Świadomość błędów treningowych pozwoli Ci ćwiczyć rozsądniej i przyjemniej, co przełoży się na skuteczniejsze osiągnięcia i lepszą motywację do ich dokładniejszego wykonywania serii ćwiczeń.
Chcesz, aby Twój trening cardio był skuteczny i jednocześnie przyjemny? Zadbaj o utrzymanie prawidłowego tętna podczas treningu właściwego. Wbrew pozorom to bardzo ważne i ma wpływ na efektywne odchudzanie. W treningu cardio przyjmuje się zasadę, że od 220 należy odjąć swój wiek. Suma określa szacunkowe tętno maksymalne. 60-70 % tętna maksymalnego nie może być przekroczone podczas właściwego treningu wytrzymałościowego.