ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Jak skutecznie usunąć cukier z diety?

, , KOMENTARZE: 0

jak-skutecznie-usunac-cukier-z-dietyW tym artykule nie będziemy ci słodzić. Polacy spożywają coraz więcej cukru – rocznie nawet 50 kilogramów, co daje 27 łyżeczek dziennie. Tymczasem bezpieczna dawka dla kobiet to 6 łyżeczek, a dla mężczyzn 8. Niestety, skutki wysokiego spożycia cukru mają gorzki posmak. Stajemy się coraz grubsi, podatni na szereg chorób i nieszczęśliwi. Pora z tym skończyć! Dowiedz się, jak ograniczyć cukier w diecie do minimum, a tym samym odzyskać zdrowie i radość z życia!

Dlaczego „biała śmierć”? Negatywne skutki spożywania cukru

Cukier, podobnie zresztą jak sól i kokaina, zyskał miano „białej śmierci”. Jak się okazuje nie bez powodu. Niewinnie wyglądające, białe i bardzo słodkie kryształki powodują obniżenie odporności i wzrost podatności na infekcje, a także pozbawiają organizm witamin z grupy B oraz minerałów, głównie chromu i miedzi. Osoby spożywające dużo cukru mają osłabione włókna kolagenowe przez co ich skóra szybciej się starzeje, a ścięgna są słabsze i bardziej podatne na urazy. Ponadto znajdują się w grupie ryzyka zachorowalności na zwyrodnienia stawów, owrzodzenia jelita grubego, miażdżycę czy nawet cukrzycę typu II. Rzadko także mogą pochwalić się ładnym uśmiechem, gdyż osadzający się na zębach cukier niszczy szkliwo. Niektóre badania dowodzą także, że jedzenie cukru zwiększa ryzyko choroby Alzheimera.

Ale to jeszcze nie wszystko! Słodkie przyjemności odbijają się niekorzystnie również na naszej sylwetce. W końcu jedna łyżeczka cukru to aż 20 pustych kalorii! Organizm nie jest w stanie zużyć całego cukru na bieżące wydatki energetyczne, dlatego tworzy sobie materiał zapasowy w postaci magazynowanego w wątrobie glikogenu. Gdy magazyn jest już pełny, niezużyte pokłady glikogenu przetwarzane są na tkankę tłuszczową.

Zobacz również: Dieta 3d chili – prawda czy mit?

Tyle negatywnych skutków, więc dlaczego tak chętnie sięgamy po coś słodkiego? Powody są co najmniej dwa.  Po pierwsze słodycz jest wspaniałym doznaniem dla naszych kubków smakowych, po drugie cukier powoduje gwałtowny skok poziomu insuliny we krwi, co objawia się nagłym przypływem energii. Niestety, ten cudowny efekt trwa tylko przez chwilę, a zaraz potem zaczynamy odczuwać zmęczenie, senność i głód. Te nieprzyjemne symptomy zachęcają nas do przyjęcia kolejnej „dawki” cukru. To właśnie dlatego mówi się o uzależnieniu od cukru i  głodzie cukrowym, który jest porównywalny do głodu kokainowego.

Jakich produktów należy unikać?

            Większość cukru, jaki spożywamy ukryta jest w kupowanej przez nas żywności. Spróbuj wyrobić sobie nawyk spoglądania na skład produktu, który ląduje w Twoim koszyku. Zwróć uwagę na słowa kończące się na –oza lub –ol np. dekstroza, fruktoza, maltoza, sacharoza, glukoza, laktoza, mannitol, srobitol. Są to nazwy różnych form cukru. Pomijaj także substancje słodzące typu syrop kukurydziany czy syrop sorgo.

Zupełnie wyklucz z diety napoje gazowane. W małej puszcze coli znajdziesz aż 7 łyżeczek cukru. Zamiast tego przyzwyczaj organizm do wody mineralnej, a gdy będziesz mieć ochotę na słodszy napój, sięgnij po soki owocowe i warzywne (najlepiej te samodzielnie wyciskane!). Natomiast słodycze zamień na surowe owoce i warzywa.  Mimo, że zawierają fruktozę to, oprócz kalorii, dostarczają wielu witamin i minerałów. Unikaj także płatków śniadaniowych, które tylko z pozoru wyglądają na zdrowe, a tak naprawdę zwierają dużo cukru. Zrezygnuj z dżemów, marmolad i czekoladowych kremów do kanapek, w których zawartość cukrów może przekraczać nawet 50% produktu. Spośród nabiału uważaj na dosładzane jogurty i serki. Cukier możesz znaleźć nawet sosach, wędlinach, mięsie mielonym garmażeryjnym. Postaw, więc na naturę i staraj się wyeliminować z diety produkty przetworzone. Jeśli nie wyobrażasz sobie kawy bez cukru, odzwyczaj się od niego stopniowo słodząc coraz mniej. Możesz także dosypać do filiżanki szczyptę cynamonu, który urozmaici i odrobinę osłodzi smak.

Zobacz również: Cukier vs słodzik – co wybrać?

Na co można zamienić cukier?

            Wiele osób myśli, że wystarczy zmienić cukier biały na brązowy. Tymczasem brązowa odmiana cukru wcale nie jest zdrowa. Swoją barwę zawdzięcza dodatkowi melasy. Co  prawda zawiera śladowe ilości minerałów (żelaza, magnezu i potasu), ale jego kaloryczność jest nadal bardzo wysoka (100 g zawiera 376 kcal). Całe szczęście istnieją zdrowe zamienniki cukru, takie jak stewia, erytrytol (rodzaj cukru brzozowego), lukrecja czy słód ryżowy. Szczególnie polecana jest stewia, zwana przez Indian „słodkim liściem”. Jest nawet 200 razy słodsza niż cukier! Stewia nie podnosi poziomu insuliny we krwi i nie odkłada się w postaci tłuszczu. Sprawdzi się idealnie dla osób, które chciałyby usunąć cukier z diety, a nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji z uczucia słodyczy w ustach.

Jeśli planujesz skutecznie się odchudzać – powinieneś całkowicie wyeliminować cukier z diety.

Dodaj komentarz