Żaden trening nie jest tak uniwersalny, jak trening wytrzymałościowy. Wzmacnia nasz organizm, wpływa na wydolność układu krążenia, pomaga utrzymać właściwą wagę, zapewnia dobre samopoczucie i umożliwia zachowanie zdrowia na długie lata.
Ćwiczenia tego typu są niezwykle wymagające – ich podstawą jest regularność, odpowiednia motywacja i ciągłe analizowanie reakcji naszego organizmu. To więcej niż trening – to styl życia, który może dać wspaniałe rezultaty. W czasie ćwiczeń należy jednak zachować szczególną ostrożność – brak odpowiedniego przygotowania do tego rodzaju wysiłku, może doprowadzić do przykrych konsekwencji.
Cel treningu wytrzymałościowego
Regularne ćwiczenia tlenowe doprowadzają do zmian w obrębie układu krążenia (właśnie dlatego trening wytrzymałościowy jest nazywany często treningiem kardio). Przede wszystkim wiążą się one z rozrostem i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Zwiększony przepływ krwi ma olbrzymie znaczenie dla osób borykających się z problemami sercowymi i chorobą wieńcową.
Ćwiczenie mięśnia sercowego jest także znakomitym lekiem na nadciśnienie tętnicze – chorobę, z którą mierzy się już ponad 10 mln Polaków. W wyniku treningu kardio serce powiększa się, jest w stanie przepompować więcej krwi i zmniejsza się częstotliwość jego skurczów. Sama krew jest rzadsza, ale zdecydowanie lepiej utleniona, dzięki czemu komórki ciała są lepiej odżywione i zdrowsze.
Kolejnym organem, który angażujemy w trakcie tego typu wysiłku, są płuca. Powiększeniu ulegają mięśnie, biorące udział w procesie oddychania, a pęcherzyki płucne są lepiej ukrwione.
Przeczytaj również: Jak zapobiec kontuzjom w czasie treningu siłowego
Trening kardio wpływa także na przemianę materii, zapobiega odkładaniu się tłuszczu w organizmie i doprowadza do obniżenia poziomu tak zwanego złego cholesterolu. Właśnie dlatego aerobowy wysiłek fizyczny zaleca się wszystkim, nie tylko sportowcom, którzy przygotowują się do ekstremalnych prób wytrzymałościowych, ale także osobom szukającym skutecznej diety i odchudzania. Przede wszystkim powinny zainteresować się nim osoby borykające się z chorobami układu krążenia, będzie także fantastycznym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zrzucić parę kilogramów, a przy tym zachować zdrowie i uniknąć efektu jo-jo.
Wydolność organizmu
Efektem końcowym przemian fizjologicznych jest zwiększenie wydolności naszego organizmu, a więc uodpornienie go na zmęczenie i umożliwienie podejmowania większych i dłuższych obciążeń treningowych. W praktyce odbywa się to poprzez stopniowe zwiększanie czasu i intensywności ćwiczeń. Przyzwyczajanie naszego organizmu do ciągłego wysiłku doprowadza do tzw. superkompensacji, czyli zwiększenia odporności i wydolności organizmu. Aby doprowadzić do przemian tego typu, musimy jednak poznać założenia treningu wydolnościowego i wybrać jedną z jego dwóch wersji:
Przeczytaj również: Jak zapobiec kontuzjom w czasie treningu siłowego
Trening wytrzymałościowy – co trzeba wiedzieć
Przede wszystkim musimy zadbać o nasze serce – właśnie ono jest organem, który będziemy poddawać największemu obciążeniu.
Wzór Hrmax= 220 – wiek pomoże nam określić dopuszczalne tętno maksymalne. Warto wyposażyć się w pulsometr, który będzie na bieżąco analizował nasz puls i ostrzeże nas o zbliżaniu się do niebezpiecznej dla zdrowia granicy.
Aby treningi były skuteczne, tętno musi być utrzymane na właściwym poziomie. W czasie treningu ciągłego powinno oscylować w granicach 60-70% Hrmax. Przede wszystkim należy jednak dostosować wysiłek do naszej sprawności fizycznej i stanu zdrowia – im wyższe tętno (oczywiście za 100% uznajemy puls maksymalny), tym bardziej trenujemy naszą wydolność.
Pamiętajmy o tym, że trening w górnych rejestrach nie powinien trwać zbyt długo i jest dopuszczalny tylko podczas ćwiczeń interwałowych. W przypadku treningów kardio bardzo ważna jest także regularność – absolutnym minimum są trzy czterdziestominutowe treningi w ciągu tygodnia. Podjęcie ćwiczeń musi być poprzedzone skrupulatnymi badaniami. Dotyczy to zwłaszcza osób, borykających się z problemami związanymi z układem krążenia lub układem oddechowym – w przypadku schorzeń tego typu, konieczna okaże się konsultacja ze specjalistą i dobranie indywidualnego planu obciążeń.