ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętasz hasła? Nie masz konta?Załóż konto

lub


zaloguj przez facebook

Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu serwisu MUV.pl w aktualnym brzmieniu. Jeśli nie akceptujesz warunków zmienionego Regulaminu serwisu MUV.pl, wyślij oświadczenie o rozwiązaniu Umowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Załóż swoje konto Masz już konto?Zaloguj się

zaloguj przez facebook

lub

* wymagane

Cała prawda o… jodze!

, , KOMENTARZE: 0

ćwiczenia yogaJoga w legendarnych wierzeniach miała na celu zatrzymanie młodości, a także zachowanie ciała w doskonałej kondycji. W mitologii przez wieki istniało przekonanie, że Śiwa – hinduski oświecony chciał w ten sposób zadbać o młodość swojej małżonki Parawati i nakłonić ją do regularnego ćwiczenia jogi. W ciągu 5000 tysięcy lat historii tej filozofii jedno jest pewne – zmieniła się ona na wiele sposobów i ma miliony zwolenników na całym świecie.

Joga – harmonia i dążenie do doskonałości

Joga ma na celu zachowanie odpowiedniej harmonii pomiędzy ciałem a umysłem. Poprzez determinację w aktywności fizycznej i regularną medytację każdy człowiek może doznać wyzwolenia i zadbać o swoje zdrowie psychiczne w prosty i satysfakcjonujący sposób. Aby jednak znieść pewne uciążliwości wynikające z długotrwałej medytacji powstał specjalny rodzaj tych ćwiczeń czyli hatha-joga – popularnej szczególnie na zachodzie, którą ćwiczy się dla zdrowia.

Głównym celem jogi jest utrzymanie wewnętrznej harmonii, dążenie do doskonałości duchowej oraz relaksacja umysłu i ciała. Szacuje się, że początkujący jogini zamieszkiwali doliny Indusu, ponieważ to tu w wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych odnaleziono pierwsze ślady tej filozofii.

Pod względem okresów historycznych jogę możemy podzielić na sześć wyodrębnionych grup takich jak okres proto-jogi, przedklasyczny, okres epicki, klasyczny, po-klasyczny aż po współczesną jogę obejmującą okres od 200 do 1900 roku.

W okresie proto-jogi ćwiczenie jogi miało na celu uzyskanie lepszej koncentracji oraz kondycji układu oddechowego, a także pozbycie się ograniczeń. W okresie przedklasycznym przypisywano jodze większy wymiar duchowy i pierwsze wzmianki o tej filozofii pojawiły się w wielu tekstach filozoficznych. W czasie trwania okresu epickiego joga została podzielona na kilka rodzajów: jogę mądrości znaną jako dźnianę, jogę oddania – bhakti oraz karmę czyli jogę czynu.

W okresie klasycznym joga została podzielona na 8 stopni dzięki Patańdżalego, według którego pierwsze cztery stopnie obejmują kontrolę nad stanem emocjonalnym, a pozostałe części skupiają się na dbaniu o zdrowie ciała. Przedostatni etap to moment, gdy większe znaczenie w Indiach zdobyła Tantra ze względu na to, że pozwalała na wyzwolenie się od ograniczeń. W okresie współczesnych joga ma wymiar edukacyjny i wirusowy – szybko opanowała cały świat i zdobyła serca miliony zaangażowanych joginek i joginów, którzy praktykują ją każdego dnia.

Przeczytaj również: Zamienniki mięsa w diecie wegańskiej

Jak ćwiczyć jogę? Poznaj najciekawsze ćwiczenia!

Aby zacząć praktykowanie jogi warto znać podstawy, które pozwolą Ci skuteczniej przygotować się do efektywnej medytacji i sprawią, że po jakimś czasie chętniej sięgniesz po zaawansowane ćwiczenia.

Na początku swojej przygody z jogą warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami poszczególnych asan. Pierwsza z nich, czyli wyjściowa obejmuje tadasanę – pozycję podstawową, która angażuje mięśnie brzucha, nogi oraz pośladki i ma znaczenie głównie relaksujące i wzmacniające dla organizmu. To bardzo ważna pozycja, którą powinno się rozpoczynać i kończyć każdą sesję jogi. Polega ona na tym, aby stać w odpowiedniej pozycji przez kilka minut, ćwiczyć harmonię oddechu, a także mocno docisnąć stopy do podłoża. Dla lepszych efektów to ćwiczenie należy powtórzyć trzykrotnie.

Następnie wykonujemy pozycję o nazwie wirabhadrasana, czyli unosimy dłonie ku górze zginając ciało w lekkim rozkroku. Jedną nogą opieramy się z tyłu tułowia, a drugą zginamy w kolanie. Ćwiczenie to angażuje plecy, łydki, ścięgna, uda, biodra, pośladki i środkowe mięśnie brzucha do intensywnej pracy. Jego poprawne wykonanie jest bardzo ważne, ponieważ działa relaksująco na mózg i kręgosłup, a także pozwala uniknąć bólu w górnych partiach ciała takich jak barki, plecy i kark.

Następną pozycją jest Adho mukha Dandasana, która polega na ułożeniu ciała w linii prostej z podparciem przy pomocy rąk i stóp. Korzyścią tego ćwiczenia jest uzyskanie kontroli nad układem oddechowym i zaangażowanie barków, pleców, rąk i nóg do pracy. To pozycja, która ma na celu wzmocnienie organizmu i rzeźbienie sylwetki. Należy wytrzymać w tej pozycji tylko 10 sekund, po czym można przejść do kolejnej o nazwie Adho mukha śvanasana, która polega na ułożeniu ciała tak, aby głowa była utrzymana w dole. Czas wykonywania tej pozycji to 20 oddechów.

Dodaj komentarz